היום לפני 70 שנים בדיוק חלה תפנית משמעותית בעולמנו. ב18 ביוני 1948 – שנת התקומה והקוממיות – החלה חברת עובדים אחת על רעיון נועז וחדשני. לא עוד תקליטים המסתובבים 78 סיבובים בדקה ויכולים להכיל אך דקות ספורות של מוזיקה עליהם אלא מעתה אֱמוֹר, תקליטי 12 אינץ' המסתובבים 33 פעמים על הפטיפון במשך דקה אחת ויכולים להעניק לעולם לא פחות מ23 דקות על כל צד.
העתיד העתיד..
לכבוד היום הזה נפנה בגאון לאחור, אל הימים ההם אך בזמן הזה. הלילה נארח חבר יקר הוא ראס אסף סמילן, שלפני 6 שנים בלבד הקים חברת תקליטים עצמאית וחשובה Med Tone Records. מֶדטוֹן מתמחה כמובן במוזיקת רוּטס רגאיי ודאבּ. לא רק שהניגונים מודפסים עלֵי וינִיל אלא נדיר ומרגש לא פחות כי ישנה בכלל חברת תקליטים שלא הולכת וחונפת לפופוליזם המוזיקלי ולא כורעת ברך בפני נטיות חולפות כפי השורר ברוב מחוזותינו; אלא ממשיכה להקליט ולהוציא לאור ניגונים שורשיים ממש כמו בימי תור הזהב של שנות ה60 וה70 בג'מייקה ואפריקה.
כּל טיוּן – בּומבּה.
הלילה בשעה 22:00 בגלי-צה"ל התכנסנו סביב הפטיפון והכרנו תודה הן לפועלי מדטוֹן והן לחברת התקליטים המהוללה קולומבּיה שהיום לפני 70 שנים החליטו להפיץ מסחרית את המוצר החדש והטוב ההוא – התקליט אֲריךְ-הנֶגֶן.
כבוד ויקר לפועלי התקליטים בארצנו ובעולם.

_________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-18 ביוני 2018, לחץ כאן.
_________________________________________________________________

  • Zvuloon Dub System – Alemitu
  • U-Roy – My Ethiopian Queen
  • Cornel Campbell – Weed Out
  • Zvuloon Dub System – Yehoden Aweteche Lengeresh
  • Ranking Joe – Nah Give Up