מאז יום 23 באוגוסט 1926 – יום מותו של כוכב הקולנוע האיטלקי אמריקני רוּדוֹלף וָלֶנטינוֹ – היתה נוהגת אישה אחת להגיע מדי שנה ולהניח ליד פתח קברו פרח ורד אדום וכן הופיעה במפתיע באירועים שונים הקשורים במנוח. איש לא ידע את זהותה. היא נהגה לפקוד המקום כשהיא לבושה שחורים וצעיף שחור ארוך מכסה פניה. 
תחילה היתה היא רק אחת כזאת, בודדה ומיסתורית, אך במהרה התופעה הפכה למדבּקת ורבות רבות רצו להיזכר בתור אותה אחת שאין יודעים עליה כלום. כעת ניצבו עשרות רבות של נשים אנונימיות לבושות שחורים ובעלות צעיף ארוך שחור המכסה פניהן, עולות ופוקדות את קברו של גיבורן הנערץ שמת כה צעיר, מניחות הפרחים ונעלמות לנתיבן. הטראומה בעקבות מותו של ולנטינו חצתה יבשות. אישה אחת בלונדון התאבדה כשהיא אוחזת בתמונתו. גבר נוסף בפאריז נמצא מת בנסיבות דומות. הסערה נשכחה עם השנים אך האישה המיסתורית הוסיפה להגיע בכל אזכרה. ברבות השנים הרהיבו עוז חלק מאותן נשים וגילו את פניהן וזהותן בטענה כי "אני האישה האמיתית שהניחה לראשונה פרח אדום על קברו של ולנטינו". 
היו אלו ימים נפלאים מכל היגיון. ולנטינו כוכב עולה בשמי הקולנוע האילם בעל חיים מיסתוריים לא פחות מזהותן של הפוקדות האלמוניות והנאמנות. 
שנים לאחר מכן נרצח כומר קתולי בניו ג'רזי ליד בית העירייה, תחת אור יקרות ובנוכחות עדים רבים אך משום מה איש לא הצליח לזהות או להעיד מי היה הרוצח. גם כאן נותרה האלמוניות והמיסתורין עניין שהעסיק חוקרים ומתעניינים רבים.
האם היה קשר בין המקרים? 
ב1959 הוא אכן נוצר לא בתוך חקירה משטרתית אלא בשיר אחד ומיוחד הנקרא "צעיף ארוך ושחור" – Long Black Veil – שהקליט זמר קאנטרי בשם לֶפטי פְריזֶל. 
השיר הזה זכה לעשרות רבות ואף למאות ביצועים לאורך ההיסטוריה ובמשך 60 שנות קיומו. לאחרונה החליטו להכניסו לקאנון של ספריית הקונגרס האמריקנית ולתייגו כנכס תרבות שיזכה להגנה אפילו בעת מלחמת עולם אטומית לא עלינו.
הלילה ב22:00 בגלי צה"ל נלך בעקבי השיר. 
כאן בתמונה ב1938 הגיעה 'האישה בשחור' לבית הקולנוע לכבוד הקרנת סרטו של ולנטינו "הׁשייח" (The Sheik):

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-12 במאי 2019, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

  • [Lefty Frizell – Long Black Veil [1959
  • The Band – Long Black Veil מתוך Music From Big Pink
  • Marsha Hunt – Long Black Veil
  • Jerry Garcia, David Grisman & Tony Rice – Long Black Veil מתוך The Pizza Tapes
  • Johnny Cash – The Long Black Veil מתוך At Folsom Prison
  • The Move – Long Black Veil
  • Mick Jagger – Long Black Veil
  • Nick Cave & The Bad Seeds – Long Black Veil
  • The Band – Long Black Veil מתוך Woodstock Complete