ב1964 ממש במקרה הגיע בחור צעיר – פולקלוריסט בשם צ'אק פֶּּרדוּ – לתחנת דלק בעיר פֵירפאקס וירג'יניה. הוא אמנם רצה רק לתדלק אך במהרה עיניו קלטו אדם צנוע וביישן בהליכותיו שהחזיק בידו גיטרה. לוותר על הזדמנות כזו ב1964 תהיה קריאת תגר על המהלך ההיסטורי של המוזיקה ובגידה במקצוע הפולקלוריסטני. פּרדו ביקש מאותו אדם לנגן מעט. הלה השיבו כי בסך הכל הוא יודע כמה אקורדים בודדים וגם הקול שלו כבר לא כשהיה. פּרדו ביקש שוב בנימוס והאיש נעתר. מן הרגע הראשון לא האמין החוקר הצעיר למשמע אוזניו.
מי שעמד מולו ענה לשם ג'ון ג'קסון שהפליא בפריטה ושירה מיוחדות מאין כמותן בלב תחנת הדלק השוממה. הוא ניגן תערובת קשה להגדרה שהכילה בתוכה את שירת ההרים של הרכסים הכחולים של האפּלצ'ים ובּלוז קדמוני. ג'קסון ניגן לאוזניו של צ'אק שיר של מיסיסיפּי ג'ון הארט ועוד אחד של בּליינד לֶמוֹן ג'פרסון. היה זה מספיק כדי להבין שמשימת הדלק עלתה על גדותיה. הפולקלוריסט הנרגש שאל את ג'קסון מה עיסוקו בימים אלו וג'קסון שמח לספּר על עבודתו המסוּרה בתור קבּרן. אללי, פּרדו כבר יכול היה לדמין את השורות שיכתוב וילוו את תקליטו הראשון של הגילוי הגדול – ג'ון ג'קסון. וכך אכן קרה.
ג'קסון נולד בקהילה הקטנה ווּדוִיל וירג'יניה ב1924 ועבד לפרנסת משפחתו בעבודות רבות ומרובּות. את הנגינה שמר לחברים ולמשפחה. קצת פסנתר, קצת בּנג'ו ובעיקר גיטרה. ייחודו נובע ללא ספק מגיוון מקורות ההשפעה. בעיקר דרך האזנה לתקליטי 78rpm שהסתובבו באזור והרבה רדיו. באשר אנו מדברים על החוף המזרחי ורכסי ההרים הרי שמדובר באסכולת הפּידמונט בּלוז שהיא עצמה צירוף מסורות לבנות ושחורות כאחד. נדמה כי ג'קסון ניגן כל מה שעשה טוב על ליבו ועל ליבות סובביו. קולו הצלול והרם, מלא החסד ושמחת יום הקטנות עומד כביכול בניגוד מוּשׂגי לחפירת קברים וניהול לוויות במחוז רפּאהנוֹק וירג'יניה. בכל אופן בעקבות גילויו של ג'קסון הוא זכה לכמה וכמה הקלטות, הופיע בארה"ב ובאירופה והפך לגיבור בעיני מביני ויודעות הח"ן בתנועה.

ביום הזה לפני 17 שנים תמימות הלך אל עולמו הגנוז.

_________________________________________________________________

להזאנה לתכנית ששודרה ב-20 בינואר 2019, לחצו כאן.

_________________________________________________________________

כל השירים בתכנית בוצעו על ידי John Jackson.

  •  Black Snake Moan מתוך Blues and Country Dance Tunes From Virginia
  • Matchbox Blues מתוך Country Blues & Ditties
  • That's Alright Mama מתוך Deep In The Bottom
  • Steamboat Whistle מתוך Country Blues & Ditties
  • Keep your Lamp Trimmed and Burning מתוך Country Blues & Ditties
  • I'm a Bad, Bad Man מתוך Country Blues & Ditties
  • Going up North מתוך Country Blues & Ditties
  • Muleskinner Blues מתוך Don't Let Your Deal Go Down
  • Poor Boy מתוך Blues and Country Dance Tunes From Virginia
  • Deep In The Bottom מתוך Deep In The Bottom