"אתמול, שבעה בדצמבר, תאריך שייזכר לדיראון עולם". כך פתח הנשיא האמריקני פרנקלין דלאנו רוזוולט את נאום הכרזת המלחמה של ארה"ב על יפאן היום לפני 78 שנים ב1941. מלחמת העולם השנייה התחוללה בשיא עוזה. כמעט כל אירופה תחת רגלי הרייך הגרמני. היהודים כבר הובלו להשמדה אבל ארצות הברית של אמריקה נמנעה ככל יכולתה מלהתערב באופן ישיר במה שניסתה לראות כמלחמה אירופית ולא עניין כלל עולמי. יום שבעה בדצמבּר היה נקודת מפנה. יפּאן – בת בריתו של היטלר – הכריזה מלחמה על ארצות הברית ושלחה 350 מטוסי קרב להפציץ איזה בסיס צבאי באיי הוואי. פֶּרל הרבּוֹר שמו.
"שמעת?"
"מה?"
"היפּנים"
"מה איתם?"
"הם פשוט הפציצו איזה נמל דפוק בהוואי.
הינקים בִּפנים!"
כך ניסח זאת בזכרונותיו הסופר והשחקן הבריטי דירק בּוגארד. אין אדם שחי אז ביום ההוא ולא זוכר היכן ומה עשה כאשר שמע על מה שקרה בפּרל הרבּור. ובעיקר היו במתח תושבי אירופה הנאנקים תחת הכיבוש הנאצי. קרוב ל2500 הרוגים וכ20 אוניות קרב שהוטבעו על עומדן – עובדה נוראה ומחיר דמים כבד לארה"ב שהפכו לשמחה נסתרת בליבות השבויים ביבשת הישנה. הנה עתה יואילו בטובם האמריקנים לא רק להעביר נשק אלא ייאלצו לשלוח גם חיילים. אליבּא דאמת רוזוולט הכריז ביום שמונה בדצמבר מלחמה רק על הקיסרות היפנית. רק ב11 בחודש הגרמנים הם שהכריזו מלחמה כנגד האמריקנים (בשל הברית עם יפאן) והפכו בו ברגע את פני מלחמת העולם השנייה. הינקים עתה היו באמת בפנים.
הלילה נזכור ונעלה על נס את המלחמה התודעתית במשך השבועיים הראשונים של חודש דצמבר 1941. בפּרופּגנדה, בעיתונות ובשירים שנשלחו בהמוניהם לתחנות הרדיו האמריקניות והגיעו אל ראשי המצעדים. "נִקמו את פּרל הרבּור!", "נִקמו את יום שבעה בדצמבּר!"
________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-8 בדצמבר 2019, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

  • Roy Dunn – Pearl Harbor Blues מתוך Know'd Them All
  • Bing Crosby – Remember Hawaii (1942)
  • Doctor Clayton – Pearl Harbor Blues
  • Denver Darling – Cowards Over Pearl Harbor
  • Carson Robison – Hitler's Last Letter to Hiroshito/ Remember Pearl Harbor
  • Don Baker with The Polka Dots – There'll Be a Little Smokio In Tokio (1942)
  • Frankie Masters & His Orchestra – The Sun Will Soon Be Setting (For The Land of The Rising Sun) (1941)
  • Kate Smith – They Started Somethin' (And We're Gonna End It) (1941)