ביום הזה לפני 104 שנים הוצא להורג מול כיתת יורים "האיש שמעולם לא מת", ג'ו הִיל. בן 36 שנים היה. המהגר השוודי שחי על אדמת אמריקה המובטחת בסך הכל 13 שנים. 13 שנים שהיו שנות תהילתו, תהילת עולמים.
ג'ו היל שנולד בשם יואל עמנואל האגלוּנד על חוף הים הבלטי הפך להיות באמצע שנות העשרים לחייו אחד הגיבורים המיסתוריים והמשפיעים בתנועת הפועלים האמריקנית. סביב 1910 הצטרף אל איגוד פועלי התעשייה העולמי (IWW) ובמהרת הזמן הפך לאחת הדמויות הבולטות בתנועה שלחמה עבור דלי העם וכל הנאנקים תחת שררת שלטון אילי ההון ובעלי המפעלים. עיקר פעילותו של ג'ו היל היתה בליכוד השורות ובנחמת המושפלים בהפכו למשורר ופזמונאי התנועה. שיריו היו למחאה זועקת והושרו בפי פועלים רבים בארה"ב ובעולם. נזכור כי אנשי האיגוד – כאז כן היום – היו שנואי נפשם של משטרות המפעלים, בעלי ההון והממשל האמריקני בכללו. ה'ווֹבְּלִיז', כך כונו בלשון דיבּור, נקטו בשביתות ובמאבקים פרונטליים מול עריצות הבּוֹסים. קשה לתאר כי בארץ החירות שביתות על זכויות בסיסיות הסתיימו לא אחת בטבח דמים.
כל מנהיג, כל נואם או מאגדת חברים נרדפו ע"י משטרות החרש עד מוות. יום אחד בראשית ינואר 1914 נרצחו בעל חנות מכולת ובנו בסולט לייק סיטי, עיר המורמונים שבמדינת יוּטה. נתפסו חשודים שתאמו לתיאור. כולם שוחררו. כל זאת כדי להתמקד בחשוד אחד שלא הוכח דבר על קשרו לאירוע, ג'וזף הילסטורם הוא, ג'ו היל. לאחר משפט קצר נידון למוות. למרות שכל הכיוונים הובילו לשני חשודים אחרים ששוחררו בתחילת החקירה ותאמו לתיאור הרוצחים. אחד מן החשודים קרימנל מקצועי שמאוחר יותר אף עבד עבור אל קאפונה בחיסול ונקמה.
אך התובעים בבית המשפט של מדינת יוטה התמקדו במהגר המסוכן ג'ו הִיל. העולם רעש. אכן כך, העולם כולו. לא רק בארצות הברית. מכתבים. הפגנות. עצומות ובקשות למשפט חוזר. אפילו הנשיא האמריקני, ווּדרו וילסון, כתב למושל מדינת יוטה להמיר את רוע הגזירה. לכולם היה ברור כי ג'ו היל הופלל על לא עוול וזוהי הוצאה להורג נוספת בתוך המאבק בתנועה הפועלית באמריקה. מתא כלאו כתב היל לחברו בּיל הייווּד כי הוא מעדיף שהחברים לא יבזבזו זמן ויתאבלו עליו אלא תחת זאת יקומו ויתאגדו. ביום 19 בנובמבר הועמד היל מול כיתת יורים בחצר בית הכלא בסולט לייק סיטי. בקשתו היתה כי גופתו תועבר בו ביום אל מעבר לגבול המדינה. "לא הייתי רוצה להימצא מת ביוּטה" כתב להייווּד ערב הוצאתו להורג. בקשתו כּובּדה ע"י חבריו נאמניו עד היום.

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה לראשונה ב-19 בנובמבר 2019, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

  • Paul Robeson – Joe Hill מתוך Classic Labor Songs
  • The Almanac Singers – I Don't Want Your Millions, Miste מתוך Talking Union & Other Union Songs
  • Harry Haywire Mac McClintock – The Preacher and The Slave מתוך Songs of Joe Hill
  • WThe Almanac Singers – Which Side are You On
  • Joe Glazer – There Is Power In a Union מתוך Songs of The Wobblies
  • The Carter Family – No Depression In Heaven
  • The Almanac Singers – You've Got To Go Down and Join מתוך Talking Union & Other Union Songs
  • Sara Ogan Gunning – I'm Going To Organize, Baby מתוך The Leftist Roots of The Folk Revival