הכל היה כבר ערוך ומוכן אך עבור האסתטיקה של המלחמה נדרשו להיטלר וחבר נאמניו צידוק למעשה התוקפני שהם הולכים לבצע. עלילות המאמצים למניעת המלחמה העולמית השנייה הינן טרגדיה בפני עצמה אך ב31 באוגוסט 1939 הופל הפור והגרמנים החליטו לבצע תרגיל קטן – בין יתר פעולות התעמולה שנעשו – כדי להסביר לעולם מדוע הם הולכים לכבוש את פולין למחרת היום. קבוצה קטנה של סוכנים גרמנים לבשה מדי צבא פולני והתקיפה את תחנת הרדיו הגרמנית בעיר גלָייביץ הסמוכה לגבול גרמניה-פולין. עובדי התחנה לא ידעו מן העניין ומבחינתם חדרו הפולנים והשתלטו על התחנה ועל התדר. אחד הסוכנים, דובר פולנית, קרא במיקרופון כי התחנה כעת בידיהם, הוסיף כמה אמירות בשבח הלאום הפולני, איים כי זו רק ההתחלה ואז השידור נחתך. אחראי המשמרת בתחנה חשב שהם באמת פולנים וניתק הזרם. 
תשע מילים בלבד שהפכו לצידוק מלא עורמה וחסר בושה לתקיפת פולין. הדבר נשמר בסוד גמור ופורסם בעיתונות הזרה של הימים ההם כלשונה של סוכנות הידיעות הגרמנית. עוד פרובוקציה פולנית. אמנם היו שחשדו כי הדבר מבויים אך מי טרח למשיך ולחקור את העניין כשלמחרת פרצה המלחמה. באירוע בגלייביץ נולדו שניים. ההרוג הראשון של המלחמה ולמולו – להבדיל – רוצחו שהתהדר בכינוי "האיש שהתחיל במלחמה". לדאבון הלב זה האחרון המשיך לחיות עד אמצע שנות ה60 באין מפריע ומבלי משפט. 
ביום 31 באוגוסט 1939 שימשו בערבוביה הקטנה בגלייביץ כל האלמנטים שיהיו נחלת הפרופגנדה הנאצית ואופיה של המלחמה הנמשכת: עורמה, שנאה, תכנון קפדני, בוז ואדנות.
הגרמנים בחרו בתור קורבן את פרנצ'ישק הוֹניוֹק. פועל וחוואי שלא היה נשוי והתבטא בעבר בזכות הפולנים. הוא נעצר יממה, הולבש במדי הצבא הפולני ונורה בראשו בסיום "המבצע". את גופתו הניחו על מדרגות הכניסה לתחנה. למחרת הזמינו כתבים ועיתונאים (חלקם אמריקנים) כדי לחזות בפשע השנאה הפולני. למחרת הפציע יום שישי. יום טוב להצית בו את העולם.
80 שנים למלחמת העולם השנייה.

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-2 בספטמבר 2019, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

  • The Ink Spots – I Don't Want To Set The World on Fire
  • Count Basie – Draftin' Blues
  • (Una Mae Carlisle – Blitzkrieg Baby (You Can't Bomb Me
  • (Wingie Manone & His Orchestra. – Stop The War (The Cats Are Killin'
  • (Al & Bob Harvey – Mademoiselle From The Maginot Line (1939
  • The Southern Sons Quartet – Praise The Lord & Pass The Ammunition