ככל הנראה וויליאם תומאס דוּפּרי נולד ב1910 ב4 ביולי. למִן חוסר הבהירות בנוגע ליום לידתו ואילך, נותר כמעט הכל מעורפל. אביו היה אפריקני מקונגו הבלגית דאז. אמו חצי קריאולית וחצי בת שבט הצ'ירוקי. בגיל שמונה התייתם מהוריו באחת. הוא סיפר כי הקו קלוקס קלאן הציתו את הבית בו חיו. מה שידוע הוא כי דופּרי נשלח לבית יתומים שבו שמשו בעירבוביה גם נערים בעלי רקע עברייני שהגיעו לשם לכעיין בית מעצר. אחד הנערים האלה היה החבר לואי ארמסטרונג.
בעצת המתאגרף ג'ו לואיס החל לעסוק במקצוע וכבש את במות האיגרוף בסערה. הוא נלחם בלמעלה ממאה קרבות וזכה לתואר צ'מפּיון – אלוף. מאז דבק בו הכינוי עד יום מותו:
צ'מפּיון ג'ק דוּפּרי. אולם, לשמחת הפועלים, בזכות מורים אחרים בניו אורלינס הוא מצא עיסוק אחר לאצבעותיו. משהו שישמר את רוח הקרב והמאבק אך יסתיים בפחות כאב ואיברים שבורים. והנה השביל התבהר ועלה: פּסנתרן. פסנתרן בּלוז! ולא סתם פסנתרן אלא משכלל ומשפיע מאין כמותו. נאמן לבּוגי ווּגי, לסרקזם ולביקורת התרבות של אסכּולת בית המרזח עלה הצ'מפיון לגדולה גם בעולם המוזיקלי.
שירות צבאי בתור טבח באיבּה של מלחמת העולם השנייה עלה לו בשבי היפּני לשנתיים ימים. לאחר מכן התמחה בתבשילי המטבח של ניו אורלינס. נחמה פּורתא.
דופּרי חזר להקליט ולפרוץ דרך בסבך.
אלא שב1960 החליט בסופו של דבר לעזוב את ארץ הסגרגציה והעבדות ולעבור לאירופה (כמו מוזיקאים אחרים אך מעטים בבלוז שעשו כמותו). שם הופיע והקליט עם הנגנים הצעירים של אנגליה, גרמניה, דנמרק ושוודיה. ביבשת הישנה הוא כמובן נערץ ונישא על כפות תומכיו הרבים שקידשו כל פסנתר בו נגעו אצבעות המתאגרף הקשוח לשעבר.
ביום הזה ב1992 – לפני 27 שנים – הלך לעולמו בגלות האנובֶר שבגרמניה.

הילולא ל Champion Jack Dupree.

__________________________________________________________

לתכנית ששודרה לראשונה ב-21 בינואר 2019, לחצו כאן.

_________________________________________________________

כל השירים בתכנית בוצעו על ידי Champion Jack Dupree.

  • Bad Blood מתוך Blues From The Gutter
  • Angola Blues מתוך Cabbage Greens
  • Ba' La Fouche מתוך Complete Blue Horizon Sessions
  • Black and White Blues מתוך Complete Blue Horizon Sessions
  • Champion Jack Dupree & The Kenn Lending Blues Band – Susie Cue מתוך Blues Is Freedom For All
  • Champion Jack Dupree & Mr. Bear – Walkin' The Blues
  • Creole Kids Dance מתוך The Hamburg Session