שידור זה הוא פרק חשוב ומעניין בתולדות המאבק לשחרור האדם מן השיעבוד המתמשך. ביום התכנית לפני 151 שנים החלו בעיר גָאלבֶסטוֹן שבמדינת טקסס לציין את "יום תשעה-עשר ביוני" או בעגה הנשמרת עד היום Juneteenth Day (שזהו קיצורו של השם מלא). ג'וּנְטִינְת' נקרא אף "יום החירות" והוא למעשה חג לאומי נשכח בלוח הזמנים. על מה למה?
ובכן אם נבדוק, הרי שלפני 151 שנים מיום שידור זה היתה השנה 1865. לינקולן כבר נרצח באפריל אותה שנה. מלחמת האזרחים בין הצפון לדרום הסתיימה אף היא. אולם שנתיים כבר לפני רציחתו (בינואר 1863) פורסמה ברוב עם ובהדרת מלכותו של לינקולן הצהרת שִחרור-העבדים המפורסמת ה- Emancipation Proclamation שקבעה באופן חד-משמעי (לכאורה) כי העבדות בטלה ומבוטלת וכי לעבדים מגיע שוויון הזכויות השמור לכל אדם (חוץ מנשים כמובן) והם ייחשבו מעתה לאזרחים לכל דבר. תחילה, שחרור העבדים הוחל אך ורק על מדינות הדרום שהיו במלחמה עם האיחוד (כלומר לא במדינות דרומיות שנכבשו עד לאותו רגע), ורק לאחר האישור הסופי של התיקון ה13 לחוקה נדמה היה כי באה מנוחה לעמל והעבדות, הנה בטלה ועברה מארצות אמריקה הצפונית.
כמובן שבין ההצהרה של לינקולן ליישומהּ, או בעצם להפנמתהּ בליבות אזרחי ארה"ב, יעברו שנים רבות רבות. בכל אופן, כיצד הגענו ל19 ביוני 1865?
היום הזה – חברות ונאמנים – היה היום בו נפל מעוז העבדות הפעיל האחרון באופן רשמי בזמן מלחמת האזרחים – טקסס. עד יוני 1865 לא שמעו העבדים בטקסס כי אחיהם שוחררו וכי העבדות אינה עוד חוקית על אדמתם. כאילו טקסס אינה מצויה בעולם הזמן והמרחב ההיסטורי המשותף לשאר בני האדם. יתרה מכך, המלחמה בין מצדדי העבדות לבין מתנגדיה תמשיך שנים רבות לאחר מלחמת האזרחים (כמו בקנזאס ומיזורי). הנאבקים החריפים ביותר היו הטקסנים קשי העורף אשר סרבו לקבל את העובדה כי הדרום ניגף וכי מעתה יאלצו לוותר על עבדיהם. אולם לא לעולם חוסן וטקסס בסוף נפלה. היה זה הגנרל הצפוני היקר "הלינקולן של גאלבסטון" גוֹרדוֹן גריינגֶ'ר אשר כינס ביום זה את תושבי העיר ועל מרפסת ווילה דרומית בגאלבסטון קרא בקול ובקיצור נמרץ:
"כל העבדים – חופשיים הֵמָה!". למרות שלא נהרוס לאיש ואישה את השמחה, ידוע לכל כי ייקחו עוד כמה שנים עד שיושג אותו שוויון זכויות פורמאלי ומעשי. אך למרות זאת – אז שמעו העבדים האחרונים בארצות הברית של אמריקה שהם אינם עוד עבדים. את זאת ציינו, חגגנו והעלנו על ראש שידורינו! 

בתמונה "תזמורת הג'וּנטינת' של גאלבסטון" אשר על כתפיה הוטל רֹב משא המסיבות והריקודים באותו יום היסטורי.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-19 ביוני 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

  • Sister O. M. Terrell – Swing Low Chariot
  • Reverend Pearly Brown – What a Morningמתוך You're Gonna Need That Pure Religion
  • הקראת "פקודה כללית מספר 3: הצהרת השחרור של גנרל גורדון גריינג'ר."
  • [#] Mississippi Fred McDowell – Keep Your Lamp Trimmed and Burning מתוך Good Morning Little School Girl
  • [The Freedom Singers – This Little Light [Version I מתוך Sing For Freedom: The Story of The Civil Rights Movement
  • Hollis Watkins – Mass Meeting and Prayerמתוך Sing For Freedom: The Story of The Civil Rights Movement
  • Robert Guitar Welch – What Shall I Doמתוך Angola Prison Spirituals
  • [Louis Jordan – Juneteenth Jamboree [1940
  • Stanley Beckford – Oh Jah Jahמתוך Reggaemento