לפני מאה שנים החלה תקופה ייחודית בתולדותיה של אומה. תקופה שנמשכה כ13 שנים אך הותירה רושמה בכל תחום עד ימינו. הניסוי החברתי והכשלון הגדול ייזכרו לימים כ'תקופת היובש' האמריקנית. כיצד החליטו ברוב קולות נבחרי האזרחים בארצות הברית על התקבלותו של תיקון לחוקה האוסר על שתיית משקאות אלכוהוליים מעתה ועד עולם.
לא היה זה יום בהיר אחד בו נתהפך הפור על תושבי אמריקה. 'היובש' – או תקופת האיסור הגדולה (Prohibition) – היה פרי מאמצים עיקשים ומאבקים שהחלו עשרות רבות של שנים לפני כן. שאלת האלכוהול חצתה את כל המגזרים והכוחות המנוגדים שרחשו בחברה האמריקנית. עירוניים מול כפריים, פועלים מול בורגנים, שחורים מול לבנים, נשים מול גברים, מהגרים מול מקומיים. זרמים דתיים התקוטטו בינהם. מסבּאות נופצו והועלו באש. הסאלוּן (Saloon) היה אויב העם וכל הפוקד אותם – בּוגד. במשך שנים סיפרו בגליל קנזאס על גברת קארי ניישׁן שהלכה לבדה חמושה בגרזן וניפצה חביות בירה וחלונות של ברים. נעצרה וחזרה לגרזן מייד. אך אל מול התנועות להימנעות מאלכוהול ואנשי הליגה נגד הסאלונים היתה נטייתו הטבעית של הנדכא והמרומם כאחד.
האמריקנים – העיד קפטן הצי המלכותי הבריטי פרדריק מריאט – לא עושים דבר מבלי לשתות. "כשהם נפגשים הם שותים. כשהם עורכים היכּרות הם שותים. כשהם סוגרים עִסקה הם שותים. הם שותים בגלל שחם, הם שותים בגלל שקָר. אם ניצחו בבּחירות הם שמחים יחדיו ושותים. אם הפסידו הם שותים ומקללים. הם מתחילים לשתות מוקדם בבוקר. הם מסיימים מאוחר בלילה. הם מתחילים את זה בגיל צעיר וממשיכים בזה עד הרגע – הקרוב – בו יצנחו אלי הקבר".
לכן היתה זו לרבים הפתעה כאשר בסוף אוקטבר 1919 חתם הנשיא וודרו ווילסון על התיקון ה18 לחוקה. "שלטון הרוּם הוּבס" קראו בקול הסופרז'יסטיות. דקות ספורות לאחר כניסת החוק בעיר שיקאגו נשדדו שתי משאיות שהובילו חביות שכר. הפשע המאורגן, המועדונים התת קרקעיים וסוכנים פדרליים חדורי משימה יצאו לעבוד.

_______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-28 באוקטובר 2019, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

  • Bessie Smith – Me and My Gin
  • Charley Jordan – Keep It Clean
  • The Missourians – Prohibition Blues
  • Barbecue Bob – Blind Pig Blues
  • Allen Brothers – Fruit Jar Blues
  • Memphis Minnie – Moonshine
  • King Oliver – Speakeasy Blues