השבוע האחרון של מלחמת העולם הראשונה דמה במידה רבה לימי ראשיתה. ארבע שנים וארבעה חודשים לאחור. עזוז ותנועה. התקדמות בחזיתות, כניעתן של כמה ממדינות "מעצמות המרכז", הצטרפותם של מאות אלפי חיילים חדשים שזה עתה הגיעו מעבר לאוקיינוס, קריסה הולכת וניכרת של הכוח הלוחם והעורף הגרמני. רק שבוע אחד נותר למלחמה ללא קץ. רק שבוע אחד והנה נגמר הסיוט ומחול השגעון הגדול של המאה ה20. אולם למי שהחזיק מעמד לאורך כל ימי הגיהנום ההוא ולמי שנותר נרקב מבלי קבר בשוחות פלנדריה – לשניהם גורל אחד. המוות עבר על כולם. לקח עימו מליונים בגופם ומאלה שהותיר כחיים עלי אדמות לקח את נשמתם. כל מי שעבר על גשר הימים ההם נפגע לכל חייו. אלה שנפגעו מבלי תקווה יפרקו את זעמם האצור 20 שנים אחר כך ויגדילו עשות במלאכת השטן. אחרים יאבדו כל חוש מוסרי וייכנעו לרע מפחד ימי המלחמה הגדולה והשגעון העולמי יחדור אל הנפש הבודדה. יתכן ודבר לא נשתנה באמת וכל שיהיה כבר היה אך העולם ההוא מת ב1918 ותחתיו קם אחד אכזר יותר. מנוסה ברוע ולמוד דמים.
בימים האחרונים של הקטסטרופה העולמית הראשונה נדמה היה כאילו הנצח שרוי בתוך הזמן המתכלה וכי כמו שהמלחמה מעולם לא התחילה ברגע מסויים כך היא גם לעולם לא תסתיים. גם אחרי שיצלצלו פעמוני הניצחון ושביתת הנשק ימשיך הצל הגדול למשול בחיי האנוש.
ובכן, הגיעונו ליום הזה. בהתקרבנו למועד 100 שנים לסיומה של מלחמת העולם הראשונה נקדיש את שבוע הימים הבאים עלינו לציון ימיה האחרונים. ביום ארבעה בנובמבר 1918 עוד התחוללו הקרבות האחרונים ביערות צרפת, מת משורר גדול אחד שלחם כל ימי התופת, מרד מלחים סוציאליסטי התלקח בגרמניה, מהפכות פרצו ואחזו ברחובות של מה שנותר מעריה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, וגם 85 איש שנהרגו בתאונת רכבת בברוקלין בלי קשר למלחמה ומבלי לדעת את סופה וזכו אך לדיווח קצר באחד העמודים הנסתרים בגליון. כמו בחיים גם במוות, מעמדות שולטים בכּל. 
בתוך ימי הטירוף והסער יבוא לאולפן קובּי חובּרה ידידינו יקירא ונתמוך אהדדי.

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-4 בנובמבר 2018, לחץ כאן.

______________________________________________________________________

  • Leroy Carr – New How Long How Long Blues, Part II
  • Edward Dwyer – We're Here Because We're Here
  • Tom Clare – What Did You Do In The War, Daddy
  • The Carter Family – On My Way To Canaan's Land