בסוף השבוע הקרוב יחול יום מותו השישה עשר של אלן לוֹמקס ע"ה.
על כן, החלטנו להקדיש השבוע הקרוב כולו לשידורים מיוחדים בהם נפרוס מעט מזעיר ממפעלו הענק ורב-החסד שהותיר לעולם. אלן לומקס היה גיבור תרבותי אוניברסלי שעסק בפעולות הצלה מקצה ועד קצה לשימור תרבות העמים ושירת העם בכללותה. כשמדברים על המקום בו מוזיקה ומחקר פועלים ישירות לתיקונו של עולם ולהטבת המצב השרוי בקלקולו המתמשך הרי שאלן לומקס הינו דוגמא מובהקת וייחודית. לומקס היה מוזיקאי חובב, צייד-שירים נועז וחוקר עמוק מני תהומות. חלוּץ לפני המחנה, בחן ללא משוא פנים ודעות קדומות את מוזיקת העמים מתוך הבנה ואמונה כי הדברים נמשכים אל אחדות קיומית ותבניתית. כאשר אדם – כל אדם – מטה אוזנו לשירה עממית של ארצות ולאומים רחוקים וזרים הרי שמינה וביה זהו צעד גדול במלחמה בשנאה ובאדנות האגואיסטית המקננת בכל לב. מי יכול שלא לחוש חיל ורעד כשהוא שומע את רועי הצאן המונגולים שרים בשפתם על אותם הנושאים וחיבוטי הנפש של זמרי הרמבטיקו היווני ומשוררות הבלוז האמריקני. לומקס עבר וחנה בלמעלה מאלף מחוזות, אזורים גיאוגרפיים וארצות רחוקות. הוא אסף בדקדוק ובנאמנות את טביעת קולהּ של האנושות שטרם באה אל קלקולהּ המודרני ובטרם נטשה את המחויבות לשורשיה, לאדמה ולצניעות בה הולך אדם בן תמותה בעולם כלה ונפסד. הארכיון של לומקס כה גדול ועשיר עד כי נדרשים חוקרים רבים רבים על מנת לנהלו ולהפיק ממנו את מחקריהם. אלפי שעות הקלטה, סרטים, מאמרים וחידושים מחקריים. בהקשר שלנו, הרי שלומקס נודע בעיקר במפעלו המונומנטלי למיפוי הפולק והבלוז האמריקני משנות ה30 ועד כמעט יום מותו לפני 16 שנים אולם מפעלו היה כלל עולמי. הוא וחבריו הקליטו נזירים בהודו, איכּרות בבּורמה, חקלאיות בּולגריות, מגדלי בקר באיטליה, כהני וודו בהאיטי, מוזיקאי קאליפּסו בקאריבּיים, בּלדות איריות ומזמרת סקוטלנד, עבר בארצות החסות של בריה"מ של שנותה60 והקליט מספרי סיפורים אזאריים, טג'יקים וגיאורגים, חצה את הסהרה אחרי גנאווה מרוקנית והקליט אנשים בלי-שם שהפכו בזכותו למורי דרך לרבים באנושות.
ללא ספק משפטו של צ'רצ'יל תקף בפראפרזה גם על לומקס המנוח: מעולם לא היו חייבים רבים כל כך הרבה כל כך לאיש אחד בלבד.
לומקס עשה את שעשה ממש רגע לפני שהכל נעלם ונשכח בשל ניתוקה של השלשלת הווקאלית והיזכרון ההיסטורי. כאילו נשלח ממש במיוחד בגשר הזמנים דנן כדי להזכירנו את עוצמת רוחו של בן האנוש, המתרומם מעל לגבולות והגדרות לאום ושר את שירת היחיד, את האמת הקרה והחדה שאין חדש תחת השמש והארץ לעולם עומדת למגינת ליבם של רבים.
הלילה חלק ראשון. 16 שנים למותו של אלן לומקס.
זה כל כך נדיר שכדאי כבר להכין קסטה בטייפ.
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-15 ביולי, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • Dock Reed, Henry Reed & Vera Hall – Trouble So Hard from Alan Lomax: Afro-American Spirituals, Work Songs and Ballads
  • Bessie Jones & Group – Sometimes from Alan Lomax: American Folk Songs For Children
  • Fred McDowell, Fanny Davis & Miles Pratcher – Shake ’em On Down from Alan Lomax Recordings: Como, MS, Sept 21, 1959
  • Troupe of Monsieur Mohamed Abderrahmane – Ya Malikna (Oh, Our King) from Alan Lomax Centennial: Root Hog or Die
  • Belton Sutherland – Blues #2 from Alan Lomax Centennial: Root Hog or Die
  • Bhajana (Benares, Vocal Group With Ekatara And Percussion) from Alan Lomax Collection: Historic Recordings Vol.7 India
  • Raga Kamavardhani (Andhra Pradesh, South Indian Vina) from Alan Lomax Collection: Historic Recordings Vol.7 India
  • Johnny Lee Moore & Prisoners – Early In The Mornin' from Alan Lomax: Bad Man Ballads
  • Southern Fife & Drum Corps – Sitting On Top of The World from Alan Lomax Recordings: Como, MS, Sept 21, 1959