שלמי חובות מסוף השבוע.
ביום חמישי האחרון ציינו החברות והחברים את יום לכתו מן העולם של אברךְ הבּלוּז וחלוץ המהפּכה רוֹן מֶקרנָאן הנודע בכינויו פִּיגפֵּן. אין אף תאריך היסטורי שיידחה העיסוק השנתי באיש זה וביצירתו. מקרנאן נולד בסן-בּרונו, קליפורניה ב1945. אביו פִיל, מהנדס חשמל, היה מתקלט בּלוז ורית'ם אנד בּלוז במועדונים באזור המפרץ והיה אחד השדרנים הלבנים הראשונים והבודדים ששידרו בתחנת הרדיו האפרו-אמריקנית KDIA. כך נפל בחלקו של רונאלד מקרנאן לצמוח בתוך סביבה שתעניק לו את דרכו המוזיקאלית הייחודית והבלתי-חקיינית.
אף אדם לבן לא שר את הבּלוז כמו פּיגפּן. אף אחד. ניתן לומר שגם בליגה הכללית פּיגפּן מתברג במקום גבוה ומיוחד לו. מסכת חייו היתה שירתו ושירתו היא לחייו.
מקרנאן נמנה ב1964 עם הטרוֹיְקה המייסדת שתהפוך שנה אחר כך להיות להקת הלהקות – הגרייטפול-דד. כמו שדרש עליו ג'רי גרסיה בשעתו: "פּיגפּן היה הלב והנשמה של הגרייטפול-דד". לטענתו של ג'רי, היה פּיגפּן המוזיקאי המקצועי היחיד בראשית-הימים והוא שדחף את החברים לעבור שלב ולנגן מוזיקה חשמלית – עם כל הכבוד לחביות הג'אג ולקרש-הכביסה. אולם, שונה מכל חבריו ומן הטנדנציה הפריקית-היפּית-אינטלקטואליסטנית, בחר פּיגפּן באמת המוזיקאלית השורשית ודבק בּה עד יום אחרון.
אהָה! כי יום זה הגיע מוקדם מדי. הלילה צנח עם שחר ביום שמונה במרץ 1973 ובו באו אל סיומם 27 שנים ו181 ימי חייו של רון מקרנאן בעולם הזה.
שירתו הנבדלת לא נשכּחה מעולם.

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-11 במרץ 2018, לחץ כאן. ______________________________________________________________________

כל השירים בתכנית של The Grateful Dead.

  •  1967-03-18  – The Same Thing
  •  1966-07-16 – Pain In My Heart
  •  1969-11-02 – I'm a King Bee
  •  Dick's Picks 35: 1971-08-24 – Empty Pages  
  • [Tastebud [1967 Version
  • Smokestack Lightnin – Dick's Picks 30: March 25, 1972