האיש שאתם רואים בתמונה לפניכם היה האדם לא-שחור המקורי ביותר בעולם הבלוז לדורותיו. הוא הלך לעולמו בשנתו ה27.
מצניע לכת כל ימיו. חי ונשם בלוז. נלחם בשדים ובמכאובים. בין היתר נמנה עם המייסדים של להקת הגרייטפול דד. ואף חבר לג'רי גרסיה בגלגולים השונים שקדמו לייסוד הלהקה. היום לפני 69 שנים הוא נולד. זאת איננה תכנית על הגרייטפול דד כי אם ציון יום הולדתו של רון מקרנאן הנודע בכיניו פּיגפּן Pigpen.
לא רק לנשים היה קשה בעולם, גם ללבנים שעושים בלוז, לא היה קל.
פיגפן לא רק היטיב לבצע ניגוני בלוז, הבלוז היה חייו. הוא אחד הלבנים היחידים שבלבם פעם לב שחור לגמרי ולכן הבלוז והמוזיקה שלו – היו שלו. הדרך שבה שר, זעק נהמתו למיקרופון, ניגן בגיטרה או עלי מפוחית – הייתה דרך חדשה וסוערת שהותירה מעט יורשים.
"הוא היה הביטניק האמיתי היחיד אז. כל השאר היו חיקוי", אמר עליו המוזיקאי ג'ון דוסון המנוח הנודע. לא נתפלא כי היותו בלוזיסט בכל רמ"ח אבריו, היא שהרחיקה אותו מן המסורת הפסיכדלית האינטלקטואלית שעלתה וגדלה בקרב חבריו. לא עניינו אותו פטריות, צ'אנטים, סרטים אקספרימנטאליים, מדיטציות ואל. אס. די. פיגפן היה מרוכז כל כולו בתורת הבלוז הייחודית שלו: בחורות, אלכוהול והשפעה חיובית על המציאות דרך הניגון. על כן, על אף היותו בדור המייסדים נאלצו חברי הגרייטפול-דד לעשות מעשה, שלימים יהיה לאחת ההחלטות הקשות שלקחו (להערכתנו האישית, על כל פנים): להעיף את פיגפן מן הלהקה. שוד ושבר!
מאותו יום – יעידו כולם – נשתנתה הלהקה הזו ומשהו בה הלך עם היעלמותו של פיגפן מן הבמה. הוא החזיק מעמד עוד כשנה. הקליט בדירתו בלוזים מופלאים וחצה את נהר הירדן של חייו בידיעה גמורה שאלה הם פני הדברים. לבד. בביתו. בן 27. מוקף בכלי הנגינה והזיכרונות הקצרים.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב- 08 בספטמבר 2014, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

  • The Grateful Dead – Easy Wind מתוך Workingman's Dead
  • The Grateful Dead – Tastebud מתוך Workingman's Dead Studio Outtakes
  • The Grateful Dead – In The Midnight Hour מתוך 1970-02-04
  • The Grateful Dead – I'm A King Bee מתוך 1969-11-02
  • The Grateful Dead – Roberta מתוך 1970-04-18 – Family Dog at The Great Highway, San Francisco, CA
  • Ron Pigpen McKernan – She's Mine