לִפְרקים קשה להאמין כי התמונה הזו אכן צולמה. זה היה לפני כחמש שנים וחצי. באוגוסט 2012. גדול הבּלוזיסטים החיים מן המיסיסיפּי חנה בעיר יפוֹ והגיע אל אולפן השידור של גלי צה"ל – רוֹבּרט בֵּלפוֹר. לאחר חריש רדיופוני עמוק ונאמן ללא גבולות למוזיקה הייחודית של האיש הזה התבשרנו כי כל כרטיסי ההופעה שהתרחשה יום למחרת במועדון בּארבּי בתל-אביב נמכרו עד אחרון שבהם.

את הפקת האירוע ההיסטורי הזה הוציאו אל הפועל אנשי Nobody's Fault Productions והחברה ימית הגר ששמעו לראשונה את בלפור ואת הבלוז המיוחד הזה בתוכניתנו ויזמו המהלך. כך קורה שהרדיו ועולם ההפקה חוברים יחדיו למען העמלים והפועלות (ולא מבחינת ביזנס חלילה).
מה נאמר.. היה זה כלא ייאמן. שנים של שמיעה והשמעה ומחשבות אקזוטיות מארץ-ישראל על צפון מיסיסיפּי ועל אותם ענקים שמהלכים על הארץ אך נמצאים בקצה קצהו של עולם… והנה, הוא פה.
דיברנו רבות על הארץ המובטחת, על הדלתא של המיסיסיפּי, על אמונה וכפירה, על יום קטנות, על ווּדוּ, על היהודים והבלוז, על כיוּון הגיטרה הסודי שלו, על חייו של אדם ועל המוות שבקצה. הכל הוקלט. לפני השידור החלפנו סיגריות על הספסל שמחוץ לתחנה. בחינת הנֶצַח בְּשָעָה אַחַת.
השבוע לפני שלוש שנים הלך רובּרט בּלפור לעולמו. מן האחרונים שבשלשלת המסירה של תורת הבלוז הנבדל והשורשי שאין עמוק ממנו. בסך הכול שני תקליטים הוציא תחת ידיו, אולם טומנים הם בחובּם תורה שלמה אשר כל חפצהּ הוא שמחת עניים, שמחת אמת. ואולי נחת רוח קטנה הייתה בארכיון כי הוא ידוע ידע כי עדת נאמנים ונאמנות שומרת לו אמונים בארץ נהר הירדן.
הלילה – שלישי בשבוע – בגלי-צה"ל בשעה 22:00 נקדיש השעה לזכרוֹ של האיש היקר ההוא שהניגון שלו אור נגוֹהות בליבּנו. 

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-28 בפברואר 2018, לחץ כאן.

______________________________________________________________________

כל השירים בתכנית של רוברט בלפור.
  • Hill Stomp מתוך Pushin' My Luck
  • 'Boogie Chillen מתוך Deep South Country Blues & Spirituals
  • Breaking My Heart מתוך Pushin' My Luck
  • 'Smokestack Lightnin מתוך  Deep South Country Blues & Spirituals
  • Black Mattie מתוך What's Wrong With You
  • Catfish Blues מתוך  Deep South Country Blues & Spirituals
  • I Got My Eyes On You מתוך Pushin' My Luck
  • Down That Road By Myself מתוך Wolfman: Live At Blues Rules