מעט ארוך אך חשוב!
הקדשנו את שידור זה לדמותו של הלוחם המיסתורי, הקנא הגדול לעמו –
רבּי יעקב עֶמדֶן הנודע גם בכינויו יעב"ץ (הוא יעקב בן צבי).
עמדֶן, בן המאה ה18 נודע בעיקר בזכות היותו אחד מגדולי הלוחמים נגד התנועות המשיחיות הקטסטרופליות אשר צמחו ועלו בתולדות עמנו – השבתאות וממשיכי דרכה התנועה הפראנקית.
כידוע, התנועה השבתאית האמינה בגילויו של משיח ושמו, שבתאי צבי. ההשלכות של הכתרת משיח וקביעה כי זמן הגאולה כבר הגיע הינן מרחיקות לכת. המשמעות, הלכה למעשה, היא פריקת עול אנרכית ממצוות הדת, כאשר כל זה נתפס כחלק מן התהליך המשיחי המיוחל. כצפוי משלא נתגלה המשיח (שבתאי צבי העדיף להציל חייו ע"י התאסלמותו), הקריסה האמונית איימה למוטט את הקהילה היהודית (בעיקר האירופית) ואת אורח החיים של רבים מיהודי עמנו שהטילו יהבם על המשיח שבתאי צבי. בדמיון אנו רואים את בני עמנו בערבות פודוליה מנהלים חיים כפורקי עול: מסיבות עגבים, בכּחנליות חשֶק תחת כל עץ רענן; מציאות של עבירות גלויות. שוד ושבר. מאמינים מוכרים את בתיהם כי הנה תכף שבתאי צבי יקח אותם במעוף ניסי אל ארץ ישראל.. כאן עולה דמותו המיוחדת של ר' יעקב עמדֶן אשר נודע כחכם מופלג בין בני דורו שהתרחק מן הרבנות המקצועית והקפיד לא להתפרנס ממנה כלל. לצד עבודתו היומיומית בדפוס ובמסחר, הקדיש את חייו לחשיפתם ולרדיפתם של בעלי-שם בעולם היהדות אשר לטענתו חיו כיהודים רבניים כלפי חוץ, אולם למעשה היו לחסידיו של משיח השקר שבתאי צבי. עמדֶן לא בחל באמצעים ולא חשש מן המפורסמים. לעיתים התקופה הזאת מזכירה, במובנים רבים, את מה שסיפרו לנו על 'ציד המכשפות' של ימי-הביניים או תקופת 'הבהלה האדומה' בארה"ב ורדיפת הנחשדים בקומוניזם. אלא שכאן המצב היה אחר. במקרה דנן, היה עמדֶן לפרקים ללוחם יחיד האוסר מלחמה על רבנים גדולים אשר, להבנתו, עמדו להביא כליה על בני עמו. הוא היה קורא בכתביהם ומנסה להבין מה נמסר בין השורות. כמו חוקר במעבּדה היה מפענח קמעות שניתנו ע"י רבנים וקובע לעיתים כי למעשה מדובר בשבּתאִי! רחמנא ליצן..
מי לא חטף מעמדֶן "הקנאי בן קנאי".. ר' יהונתן אייבשיץ, הרמח"ל המופלא ואפילו הגאון מווילנא. וזאת רק ההתחלה. לעמדֶן הנסתר והנשכח מקום מרכזי בעיצובה של היהדות שלאחר המפץ השבתאי. זאת שאנו חיים כעת.
לשם הבירור הנוקב הזמנו האולפנהּ את חברנו כאח לנו ד"ר דוד סורוצקין. הבנו כתבים מסתוריים ונלחמנו בלחשים המעבירים אותנו על דעתנו.
בתמונה: דיוקן עממי המיוחס לעֶמדֶן.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-26 לאוגוסט 2015, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

התארח באולפן: ד"ר דוד סורוצקין.

  • Mississippi Fred McDowell – I Whished I Was In Heaven
  • Ike Gordon – Don't Let The Devil Rideמתוך Fire In My Bones: Raw Rare African American Gospel
  • Pat Francis – King of Kings