לא רק חנוכּה מזה, וחג המולד מזה התאחדו בתאריכיהם. כתובעים את אחדות האמונה והסולידאריות. בליל שידור התכנית פתחנו צוהר לחג איזוטרי. הקְוָואנְזה. חג צעיר ימים שתחילתו ב-26 בדצמבר 1966. אין מאחוריו תיאולוגיה ואף אינו נחשב לחג "דתי". זהו מועד מודרני חתרני שבמרכזו עומד הקשר בין יבשת אפריקה והאפריקניזם בכללו לבין האפרו-אמריקנים בארה"ב של ימינו. 'קוואנזה' (Kwanzaa) בסוואהילית, פּרי בּיכּורים. שורשיו באירועי הדמים של אוגוסט 1965 בלוס אנג'לס (מהומות וואטס) שהיו לאחד הגלים העכורים של התיסכול המצטבר מתנאי המחייה בגיטאות, מן הסגרגציה ומן ההתעללות המשטרתית. כמה חברים מן הפרקציות הרדיקליות של תנועות המאבק הגו את החג ועקרונותיו. דמיונו לחנוכה ניכר ואף מעבר לכך (למרות שחוגגי קוואנזה פונדמנטאליסטיים יכחישו או לכל הפחות יתעלמו מכך): הוא בן שבעה ימים ומרכז עבודתו הדלקת נרות במנורה של שבעה קנים, כאשר כל יום מוסיפים נר דולק עד ליום אחרון בו דולקת המנורה כולה. כל נר מן השבעה מסמל עקרון חיים אותו לומדים במשך שבוע הקוואנזה. בינהם, אחדות, הגדרה-עצמית, חיים קואופרטיביים, עבודה שיתופית ואמונה. אין תימה על כך כי בעלותו במחצית השנייה של שנות ה60 היו שהחשידוהו בהיותו חג מרקסיסטי. בכל מקרה, מייסדיו הדגישו כי אינו דתי במובן זה שמאחוריו עומדים סיפורי עבר או מיתולוגיות שונות. ניתן לראותו כבן לתנועות הפנתרים והכוח השחור, יציר ובן לדור המהפכה ותרבות הנגד השחורה. הנשיא האמריקני מברך את חוגגי הקוואנזה כמו את שאר החוגגים. בליל שידור התכנית הוא חגג 50 שנות קיום.
שבוע הקוואנזה נועד ומוקדש להנחלת ערכיו ולגיבוש הקהילתי והמשפחתי מתוך ההכרה כי לשחורים שהובאו לאמריקה כעבדים ונתלשו מכל תרבות – אין חג או מועד מיוחד משלהם. ועל כן נחשב הוא לחג "השחור" האמריקני הראשון (להוציא כמובן את חג-החירות הג'ונטִינת' שקדם לו בעשרות שנים אך זה אינו מאורגן ומוגדר מסורתית כמו הקוואנזה אחיו הצעיר והמורד).
מעבר לעקרונות החג ולסמליו מודגש הקשר בין השחורים בעולם והיבשת האפריקנית, השורשים הבאים לידי ביטוי ביצירה, במחשבה ובהגות, בקיום.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב26 בדצמבר 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

  • Ali Farka Touré – Yer Sabou Yerkoy מתוך Africa and The Blues
  • Winston Jarrett – True Born African
  • Zoot Sims – African Challenge מתוך Studio One Roots
  • Max Romeo – I Man a African
  • Flabba Holt – African Train מתוך Niney The Observer: Observation Station
  • Ranking Toyan – African Ting מתוך How The West Was Won
  • Barry Brown & Johnny Clarke – Weare African מתוך Sings Roots & Culture
  • Peter Tosh – African מתוך Equal Rights