ביום 17 באוגוסט 1887, במפרץ סנט אן בג'מיקה נולד הינוקא מרקוס מוזיאה גארבי. כשהיה בן עשר התכנס הקונגרס הציוני הראשון בעיר באזל אשר בשוויץ. אין אלו צירופים מתמטיים בעלמא. מי שיצמח להיות להוגה ולחוד החנית במאבק הרדיקלי הלאומי של האדם השחור הושפע עמוקות מן הרעיונות של התנועה הציונית החדשה.
ראש וראשון במלחמתו של גארבי היתה "זכות שיבה" עם קומבינציה של "חוק שבות" שכונתה אצלו ריפאטריאציה. כלומר 'שיבה למולדת' או בסיסמא המפורסמת: "אפריקה לאפריקנים". תביעת השחרור של גארבי נפרדה מן הזרמים השונים במאבק האוניברסלי לשחרור. גארבי לא רצה זכויות בארץ הגלות ולא ביקש הטבה והגנה עבור בניה של אפריקה שנשב המולדתם ונעקרו בכוח אל מעבר לים. גארבי ביקש את התיקון המוחלט של חטא השיעבוד – אנחנו נחזור אל אפריקה ונבנה אותה מחדש.
באופן מנוגד ומתמיה לכאורה תאמו רעיונותיו דווקא את כוונותיהם של מבקשי רעתם של השחורים בעולם. הרי גזענים רבים בדרום האמריקני לא רצו אף הם לראות אנשים כהי-עור ברחובות עריהם. ואכן הדרך למפגשים סוריאליסטים בין מנווולי הקו קולוקס קלאן לבין אנשיו של גארבי התקצרה עם השנים. אולם בל נטעה, שותפות האינטרסים לא טשטשה את המסר החד והפאן אפריקני של גארבי – לא מעוקצכם ולא מדובשכם, אנחנו עוזבים בנשינו ובטפינו, בנערינו ובזקננו. גארבי היה נואם זועם ומוכיח בשער. תנועתו גדלה עם השנים והיוותה כאופוזיצה לתנועות השחרור האמריקניות כמו הNAACP ונאמניו של לותר קינג ג'וניור.
לצורך כך הגה גארבי את הקמתה של חברת ספנות אפוקליפטית שתשיב את עקורי אפריקה לביתם. הדבר לא קרה אך מפה לשם נתפסו דבריו כנבואה ובהקשר האתיופי לדת מודרנית שנולדה בג'מיקה.

הלילה ב22:00 בגלי-צה"ל: 'הציונות השחורה' של מרקוס גארבי במלאות 131 שנים להולדתו.
כאן בתמונה באחת העצרות בארה"ב 1924.
מרקוס גארבי במרכז לבוש בבגדי גנרל נאפוליוני ומביט אל המצלמה.
אנא הגדילו הצילום, עִזרו לנו למוצאו בתמונה והאזינו לשידור
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-20 באוגוסט 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • The Mighty Diamonds – The Right Time from Right Time Come
  • Burning Spear – Old Marcus Garvey
  • Horace Andy – Serious Thing >The Aggrovators – A Serious Version
  • The Overnight Players – Marcus Garvey
  • The Pioneers – Marcus Garvey from More Reggae For Lovers
  • The Visionaires – Marcus Garvey from To Have a Home
  • The Mighty Diamonds – Poor Marcus