ביום זה – לפני 57 שנים – ב22 באוגוסט 1964 ישבה אישה בשנות ה40 לחייה, בת לעובדי אדמה מן הדרום, אריסים על אדמת אדונם. היא סיפרה לוועדה בעת כינוס המפלגה הדמוקרטית באטלנטיק סיטי, ניו ג'רזי איך זה להיות אישה אפרו-אמריקנית במיסיסיפי ולנסות ולממש את זכותה להצביע או לזכות בחיים הגונים. היתה זו פאנִי לוּ היימֶר. נולדה במיסיסיפי, גדלה בחוותו של הבּוס ולמדה קרוא וכתוב תוך כדי עבודת קטיף הכּותנה. מגיל 6 קטפה כּותנה, עשרות קילוגרמים ליום כדי לעזור להוריה ולמשפחתה הגדולה.
הכרח אז היה לכל אפרו-אמריקני שרצה להירשם להצבעה, להיבחן בבחינה משפילה שנועדה להכשיל כל נבחן. בחינה ידע ואוריינות. פאני לו נבחנה שלוש פעמים, ולאחר שהצליחה גילתה כי אין לזה כל משמעות במיסיסיפי. צריך לשלם מסי גולגולת אם עברת את הבחינה. ומששילמת, הרי חייך מעתה בסכנה.
כזכור, במפלגה הדמוקרטית בדרום האמריקני לא היה מקום לאנשים כמוה.
נושאי השם 'דמוקרטים' היו למשכללי ההפרדה הגזעית ולמנציחיה בכל אתר ומצב. לכן הגיעה לניו ג'רזי ותבעה את מקום אחיותיה ואחיה תחת השמש, בינות שורות המפלגה הדמוקרטית ותחת עיניו של ג'ונסון הנשיא לקראת הבחירות המתקרבות. הוא זילזל בּה. גם סגנו המיועד האמפרי לא האמין שיתנו לה לדבר, "לנבערת הזו". אבל בסוף היא העידה ועוד מול כל האומה, בדיון שהובא בשידור חי בטלוויזיה וברדיו. היא סיפרה על ההתעללות, על המעצרים, על המכות שקיבלה באינידאנולה מן השוטרים כשבאה להירשם, ועל הבוס שגירש אותה עוד באותו לילה מן החווה ומעבודתה. חודש אחר כך, רכב חולף המטיר צרור כדורים לעבר הבית בו שהתה. נקמת הKKK.
ב1968 קיבלה המפלגה הדמוקרטית את הסיעה שהקימה יחד עם חבריה במיסיסיפי כשווה בין המפלגות. היימֶר המשיכה עבודתהּ להגברת כוחן של נשים במאבן הפוליטי האמריקני. לימים אף ייסדה חוות חירות קואופרטיביות שנועדו לחבר את האדם אפרו-אמריקני אל אדמתו שלו. כשותף ולא כמשועבד. כשם שידעה את כוחה של האדמה הבינה ערכּו של הניגון. בכינוסים ובהפגנות היתה פאני לוּ שרה את שלימדה אותה אמהּ כשהיתה ילדה. את שירי העבדות והגאולה.
אפילו בתוך תנועת המאבק לשוויון היו כאלה מנופחי חזה שהמעיטו בערכּהּ וביקשו שלא תדבר בכנסים במבטא הדרומי והפשוט שלה. מי שדווקא העריך מאוד את פעילותה היה מלקולם אקס.
בכנס משותף לשניהם בהארלם בדצמבר 1964 סיכמה במשפט קצר: "נמאס לנו ותש כוחנו מזה שנמאס לנו ותש כוחנו".
פאני לו בחרה בדרך משלה, רבת פאר ותהילה כנגד כל הרוחות הרעות.להאזנה לתכנית ששודרה ב-22 באוגוסט 2021, לחץ כאן


  • Ry Cooder – Down In Mississippi
  • Nina Simone – Backlash Blues
  • Big Mama Thornton – Wade In The Water
  • Bernice Johnson Reagon – Couldn't Hear Nobody Pray
  • Bobo Jenkins – I Sure Got To Leave Your Town
  • Freedom Now Chant (Voices of The Civil Rights Movement)
  • Bessie Jones – Knock Jim Crow
  • Fannie Lou Hamer – Go Tell It on the Mountain
  • Fannie Lou Hamer – Keep Your Lamps Trimmed and Burning מתוך The Songs My Mother Taught Me
  • Smoky Babe & Sally Dotson – Black Ghost