ציינו 42 שנים למותו של גדול לוחמי הפולק פִיל אוֹקְס. כה קצרים וטרופים היו ימיו של האיש הזה. הוא בלט בניגוניו העזים והפך למהפכן עז נפש שמרד בכל איוולות, דיכוי ועושק ומתוך הסתכנות גדולה בחייו. 
את מחאתו ביטא בשירתו לפי מסורת הפולק ושירת הפועלים והעבדים הקדומה. "שילוב בין אלביס פרסלי לצ'ה גווארה" כך דרש פעם אוקס על דרכו. למרות גדולתו של המשורר הצעיר, לא ירש פיל אוקס גדולות בימיו. הביקורות היללו אבל קל היה יותר להמונים להתנחם בשירה סובייקטיבית ורגשנית מלהאזין למחאתו ולקינותיו ההומוריסטיות של אוקס. הוא ראה עצמו כ"עיתונאי מזמר" וכאדם המחוייב למאבק הפוליטי לשוויון ולשחרור בכל מקום בעולם. הוא כתב שירה זועמת על מיסיסיפי האפלה, על רציחות של פעילי זכויות אזרח, על שחיתות וגזענות, על עבריינים שהוצאו להורג, על משבר הטילים ועל מלחמת האזרחים הספרד. לאחר בחירתו של סאלבדור איינדה הסוציאליסט לנשיאות צ'ילה נסע לשם. בדרכו נעצר באורוגוואי ורק בדרך נס נחלץ מגורל מר. הוא נסע גם לאפריקה וגם שם פגש בתהום המציאות. רבות דובר על היריבות החברית בינו לבין דילן. על הערצתו של אוקס לדילן (גם אוקס היה יהודי אגב) ועל המחלוקות ביניהם והיחס המתנשא של דילן כלפי שירתו המחאתית של אוקס. טוב דילן היה צעיר. צעיר מדי. ואוקס מחל לו והמשיך להגות בדרכו ותפקידו של המשורר בעולם. מניין הישועה.. 
לאורך השנים האחרונות לחייו האמין כי האפ. בּי. איי. בעקבותיו. בשל חולשת הנפש ואורך חיים שכלל שתייה מרובה איש לא התייחס לטענות המוזרות ולאופי הפראנואידי של אוקס. מה עוד שבסוף ימיו שקע לפרקים בהזיות זהותיות. הוא הקליט מאות שירים והיה לקול הצעיר המרכזי של המאבק לשוויון זכויות ונגד המלחמה בווייטנאם בשנות ה60 וה70. 
ב1976, 9 באפריל בגיל 35 סיים את חייו אל מול עולמו הקורס. כמו סאלבדור איינדה שעשה זאת 3 שנים קודם לכן כששלטונו נפל באכזריות ורוע. לאחר מותו, אגב, התברר כי לאפ. בּי. איי. אכן היה תיק בן כ500 עמודים על פיל אוקס ועליו נכתב: 
"אדם חתרן ומסוכן".
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-9 באפריל 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

כל השירים של פִיל אוֹקְס

  • I Ain't Marching Anymore מתוך I Ain't Marching Anymore
  • Too Many Martyrs מתוך All The News That's Fit To Sing
  • Here's To The State of Mississippi מתוך I Ain't Marching Anymore
  • Talking Cuban Crisis מתוך All The News That's Fit To Sing
  • William Moore מתוך A Toast To Those Who Are Gone
  • Talking Vietnam Blues מתוך All The News That's Fit To Sing
  • When I'm Gone מתוך All The News That's Fit To Sing
  • That Was The President מתוך I Ain't Marching Anymore