ברכות שלוחות לכל האוחזים בישיבתם בארץ.

בשידור זה ייחדנו הדיבור באולפן לציונו של תאריך אשר ספק נחגג ברוב שמחה, וספק הוּעם אורו באפלת ההיסטוריה ועורמתהּ.
36 שנה לפני יום שידור זה קיבלה זימבבואה את עצמאותה. 18 באפריל 1980 הוא יום חשוב המציין שרשרת מאוחרת של מאבקי דה-קולוניזציה והשתחררות משלטון דכאני וגזעני בדרומה של אפריקה. שלטון אשר קשה להאמין כי אכן התקיים וכי מדינות שונות בעולם קיימו עמו קשרים כלשהם. עמוק בתוך המאה ה20 עוד התקיימה מדינה בחסות בריטת ושמה רודזיה. רודזיה קרויה על שמו של איש העסקים האנגלי ססיל רודז, אשר בעורמתו כי רבה השתלט על אדמות האזור וינק מאוצרות המקום ומשאביו. במוקדם ובמאוחר הפכה רודזיה למדינה הנשלטת ע"י מיעוט לבן אשר החל לחוקק להגנתו חוקי הפרדה גזעית. מעין מערכת אפרטהייד משלו בנוסח מעט שונה, אך בעיקר דומה, לשכנתהּ דרום-אפריקה.
למעשה מלחמות השחרור בזימבבואה החלו כבר בסוף המאה ה19 והדיכוי של המתקוממים הגיע בצורת טבח ושלילת זכויות ילידי המקום. קירובם של מלחכי פנכּה וסכסוך מתמיד בין השבטים הבטיח את יכולתם של הלבנים לשמור על כוחם. אך לא לעולם חוסן..
מלחמה מתמשכת, כנגד כל סיכוי, של סיעות שונות הביאו לאחד מסיפורי השחרור המוצלחים בדרום האפריקני הקשה. זימבבואה הוקמה. יחי!
אכן, כואב הלב שהזמן לא נעצר שם. כאשר לוחמי החירות הגדולים דיברו נשגבות על טובת האדם והפועלת. השחרור מן הדיכוי לא הסתיים והפך קשה יותר. כעת ניצבה זימבבואה במלחמה מתמדת כנגד הדיכוי הפנימי של יצר השחיתות והשליטה. עלייתו לשלטון של רוברט מוגבֶּה היתה לנצחון גדול בתחילה, ורבים בעולם נשאו עיניהם אל 1980, שנת האפס. אולם שלטונו של מוגבּה האוחז בכסאו מאז ועד היום הוא מן הדיקטטורות הגרועות באפריקה ויתכן, בעולם כולו. יש דילטנטים בינותינו העלולים לחמוד לצון ולחכך ידיהם בהנאה כי כל זה רק מוכיח את הטענה שתהלכי השחרור באפריקה היו מוקדמים מדי או אף בלתי מעשיים. להם נשיב: הלאה! "אנו נהיה המשחררים של עצמנו".
זימבבואה אינה אלא סיפורה של הנפש הנקרעת בין הצלחתה לבין העיוורון הגדול הטמון בניצחון. על הנתיב הפכפך של היציאה מעבדות לחירות. בשדור זה, אם כן, זימנו לאולפן לדיון סולידארי את החבר והחוקר, פטרון-המאבק, גיל ראס לשיחה דחופה על דרכה הארוכה של זימבבואה אל חירותהּ.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-18 באפריל 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

התארח באולפן: גיל ראס.

  • Bob Marley & The Wailers – Zimbabwe
  • Black Disciples – Free Rhodesia
  • ZAPU Song – Tinotenda
  • "טרגדיה לבנה ביבשת השחורה", עיתון מעריב, 1 באוקטובר 1976.
  • Big Youth – Train To Rhodesia
  • (Ambuya Nyati – Changamire mudzimu dzoka (Reviens esprit de Changamire
  • "זימבאבווה: לא נדכא את הלבנים כפי שדיכאונו", עיתון מעריב, 18 באפריל 1980.