"כמה וודאי שמח הקייזר עתה", כתב הגנרל הגרמני קרל פון איינם ביומנו.
היה זה בהתייחסו למתקפה המוצלחת ולמכת המוות שהנחית הצבא הגרמני באביב 1918 על צבאות מדינות ההסכמה (בערך כל העולם). לאחר 4 שנים בהן לא נרשמה כל התקדמות במלחמה-ללא-קץ, והחיים הסתיימו בבוץ החפירות והייאוש, הימרה הקיסרות הגרמנית את ההימור האחרון שלה במלחמת העולם.
עם תחילת המהפכה הבולשביקית יצאו הרוסים מן העסק המדמם וחסר-התכלית של המלחמה העולמית, והתפנו לעסק מדמם אחר משלהם. כעת יכלו הגרמנים להפנות את כל כוחותיהם שבמזרח ולשולחם לחזית המערבית. בכך יכבשו בסערה, ובהפתעה, את אירופה כולה.
אותו הימור אחרון ייקרא לימים בשם "מתקפת האביב". ואכן, תחילתה של המערכה הייתה בנצחונות מזהירים לקייזר ווילי, להינדנבורג ובעיקר לאריך לודנדורף. היוזמה והתנועה חזרה למלחמה כעת – והיא בצד הגרמני.
האמריקנים עוד דשדשו בדרכם אל החזית מלחמה ונדמה היה כי כעת הכל אבוד. הקייזר שלח תזמורות צבאיות מלאות אל החזית, ולראשונה מזה 4 שנים נשמע ההמנון הגרמני שוב בשדות המערכה בששון.
אולם הקץ לחינגא! במשך ארבעת חודשי המערכה הסתובב שוב גלגל המזל של הטבטונים וסיבות מיסתוריות החלו לכרסם בכושר הלחימה המבטיח. שרשרת הנצחונות הסתיימה. כיצד זה קרה והכין הקרקע למאה הימים האחרונים של מלחמת העולם הראשונה. על כך בשידור זה.
לאולפננו הגיע הקומראד והדיסדאנט שנשלח במיוחד אי אז בימים ובגלגול אחר, כדי לרפּות את ידי ההוּנים ולזרוע בהלה בשורותיהם – מר קובי חוברה.
האזינו והפיצו ותחי נפשכם! 98 שנים ביום שידור זה למתקפת האביב..

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-29 במרץ 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

התארח באולפן: קובי חוברה.

  • The Man Comes Around – Johnny Cash
  • Levee Camp Blues – Fred McDowell‏
  • "ברגע האחרון", העם, 26 במרץ 1918
  • Let Me Die In My Footsteps – Bob Dylan‏
  • My Baby – Mississippi Fred McDowell‏
  • Sally Mae – John Lee Hooker‏