ביום 3 באפריל 1968, אל מול קהל עובדי תברוּאה השובתים של ממפיס טנסי, נאם מרטין לותר קינג וניסה לעודד ולתמוך בנאספים. את מילותיו שלו, על כי את האור הקלוש ביותר ניתן לראות דווקא בלילות אפלים, הקדיש לעובדי התברוּאה של ממפיס אשר מחו על תנאי העסקתם ומשכורתם המבישה. כמו מן האשפתות עלה דיבורו הרם, רווי רוח הנבואה. לא רק על עצמו, אלא על העולם כולו. למרות אופיה המצומצם של הסוגיה לשמה התכנסו האנשים באותו יום – שביתת עובדי הניקיון והתברואה – הרי שדיבורו של קינג, כמו בכל אחד מנאומיו האחרים, היה לתיקונו של עולם. ולעובדי התברואה של ממפיס ישנו מקום בתוך אותו תיקון.

זה בסדר לדבר ולהבטיח רחובות שופעי חלב ודבש, קרא קינג לחבריו, אך עלינו לדאוג בראש וראשונה לאלה החיים בדלות קיומם, בתחתיתו של עולם.

למרות כל הקשיים, הבטיח קינג לשומעיו ביום ההוא, למרות כל המכאובים הרי הם חיים בימים גדולים, "משהו קורה בעולמנו". וקינג ידע זאת כי האל הטוב הרשה לו לעלות אל "פסגת ההר". והוא ראה את הארץ המובטחת. אמנם מתנבּא ד"ר קינג, כנראה לא יבוא הוא בשעריהּ, אך עייניו חזו בתהילתו הבּאה של האל. החירות.

הקהל היה אחוז ונלהב ממילותיו שנמסרו במשך כשלושת רבעי השעה. היה זה נאומו האחרון. למחרת נרצח קינג באותה עיר גדולה, לא רחוק מן המקום בו דיבר על פסגת ההר.


להאזנה לתוכנית ששודרה ב-3 באפריל 2023 לחצו כאן


Big Maybelle – Heaven Will Welcome You, Dr. King
Jimpson & Axe Gang – No More, My Lawd
The Norfleet Brothers – The Story of Martin Luther King [pt. I]
SNCC Freedom Singers – Ain't Gonna Let Nobody Turn Me Around

 Champion Jack Dupree – Death of Martin Luther King
Otis Spann with Muddy Waters and His Band – Tribute To Martin Luther King
The Swan Silvertones – Tribute To Dr. Martin Luther King
Mahalia Jackson – Take My Hand, Precious Lord
The Staple Singers – I'm Coming Home