במשך כל השבוע האחרון, לפני 53 שנים, מיום 7 במרץ 1965 עד ל25 בּו, נערכו שלושה מצעדים שייחקקו בהיסטוריה האנושית כאחת מפסגות המאבק לצדק ולשוויון – המצעדים מסֶלְמה למוֹנטגוֹמרי שבאלבּמה.
היו אלו ימים קשים וזוהרים כאחד למלחמה הבלתי נגמרת בגזענות ובשנאה האנושית, אירועים שהשפיעו השפעה מכרעת על מימוש זכותם של בני אדם להיחשב ככאלה בארה"ב. הסוגיה המרכזית היתה מימוש זכותם של אפרו-אמריקנים לבחור. אמנם הדבר כבר עוגן בתיקון לחוקה כמאה שנים קודם לכן, אך בזכות עורמת הפוליטיקאים בדרום האמריקני ובשל השתיקה ועצימת העין בצפון המשיכו להתנהל חיי ההפרדה הגזעית ורדיפת-אזרחים באין מפריע. והנורא מכל – היתה זאת רשת שלמה של אנשי משטרה, שופטים, ראשי ערים, מושלים וסנטורים שהקפידו לבטא את אמונתם העזה בסגרגציה ואף עמדו פיזית ממש בפני אלה שבאו לבקש את עזרת החוק ואישורו להיותם ראויים לחיי אנוש. המצעדים שהתרחשו במרץ 65 בין העיר סֶלמה לבין העיר מונטגומרי בירת אלבּמה היו לאירועי דמים שצולמו ושודרו במהדורות החדשות לעין כּל. היה ברור כי זאת מטרת מובילי המאבק – להראות לכל מי שעיניו בראשו מה קורה בדרום. כל זאת, כמובן, בידיעתו ותמיכתו של הנשיא האמריקני לינדון ג'ונסון שכבר היה אנוס לעשות סדר בקטסטרופה הגזענית המתמשכת בארצו. לא מאהבת מרדכי לחץ הוא על מרטין לותר קינג ג'וניור להמשיך במאבק, אולם ההיסטוריה העניקה דווקא לו את התפקיד לחולל את השינוי לו פיללו כולם. 87 קילומטרים הפרידו בין שתי הערים האלו. 87 קילומטרים שביקשו למחות 300 שנות עבדות ואדנות אמריקנית.
ואלה גם היו ימי תור הזהב של אחדות דתית וסיעתית של גדולי רוח ששילבו ידיהם, סיכנו חייהם והקריבו את זִקנתם שלא תראה ימיהּ על מזבּח החירות.
כמו בחלומו של קינג עצמו צעדו הנזירה, הרב, ספר התורה, הצלב, ד"ר קינג והרב השל למען יאמרו העולם ויושביו – לא עוד. בדרך למונטגומרי, על דרך החירות.

*התכנית קוצרה בשל מבזק חדשות*
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-25 במארס 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • Sweet Honey In The Rock & James Horner – Woke Up This Morning With My Mind Stayed On Freedom
  • Andrew Brown – You Made Me Suffer מתוך Light on The South Side
  • מרטין לותר קינג מדבר על רצח ג'ימי לי ג'קסון
  • Barbara Dane & The Chambers Brothers – Freedom Is a Constant Struggle
  • קטע מתוך מרטין לותר קינג – ביוגרפיה / מאת: רוג'ר ברנס, תרגום: דנה אלעזר הלוי
  • Long John Baldry – Song For Martin Luther King Good To Be Alive
  • The Montgomery Improvement Association – We are Soldiers In The Army מתוך  The Story of The Civil Rights Movement
  • (Lightnin' Hopkins & Barbara Dane – Hold On (Keep Your Eyes On The Prize