מחוץ לרדיו

מפעם לפעם התכנית 'חיים של אחרים' יוצאת מהאולפן החנוק בבנין גלי צה"ל ופוגשת את מאזיניה. מדובר במופעים מיוחדים המוקדשים לדמויות הקרובות ללבה של התוכנית, בהם משתתפים מומחים ומוזיקאים, בהם מוצגים חומרים ארכיוניים נדירים והשחקן הנהדר שמוליק קלדרון קורא קטעים. הכול ברוח המיוחדת של התוכנית ובהנחייתו של ערן סבאג.

ערב חיים של אחרים על א.ד. גורדון במועדון בארבי ת"א, 25.10.2011

באוקטובר 2011 התוכנית 'חיים של אחרים' עם ערן סבאג עלתה לבמת הבארבי למופע שהוקדש לפועל, האנרכיסט, הפילוסוף והחבר– אהרון דוד גורדון. אהרון דוד גורדון היה מהמיוחדים והעמוקים בהוגי עמנו בעת המודרנית, וכמו כן היה ונותר מן הנסתרים והבלתי מפוענחים. איש העבודה ופילוסוף של תיקון האדם והעולם.

בערב דיברו מוקי צור, פרופ' שלום רצבי וד"ר עינת רמון. הופיעו יענקל'ה רוטבליט, יוסי בבליקי, רות דולורס וייס ויאיר דלאל. שמוליק קלדרון קרא קטעים ממכתביו הפיוטיים והחכמים של גורדון, ואף הוצגו קטעי ארכיון נדירים משנות ה-50 ובהם אנשי העלייה השנייה שהכירו את גורדון מספרים עליו.

הערב שודר בגלי צה"ל. שעה ראשונה | שעה שניה

________________________________________________________________

ערב 'חיים של אחרים' על ליאון טרוצקי במועדון בארבי ת"א, 01.05.2012

הערב השני של התכנית 'חיים של אחרים' הוקדש למהפכן ליאון טרוצקי. ליאון טרוצקי היה מגדולי המהפכנים ונחשב עד היום לפילוסוף הקומוניזם הסובייטי ולאחת מן הדמויות החשובות ההיסטוריה הרוסית. טרוצקי, הנביא נושא הנשק, עסק כל חייו במהפכות ורעיונות הקומוניזם ליוו אותו עד להירצחו.

טרוצקי נולד כלב דווידוביץ' ברונשטיין באוקראינה למשפחה יהודית. טרוצקי נחשף לראשונה לרעיונות הליברליים בהיותו בבית הספר התיכון ומאוחר יותר גורש מהאוניברסיטה בגלל פעילותו הפוליטית. עד מהרה היה טרוצקי לדמות בולטת בנוף הקומוניסטי הרוסי של אותם הימים וכן סולק מרוסיה בעקבות כך . טרוצקי היה אחד ממנהיגי מהפכת פברואר 1917 שבה זכור כמי שרצח בדם קר את הצאר לבן משפחת רומנוב ובני משפחתו. כמו כן, טרוצקי היה מעורב במהפכת אוקטובר שהפילה את הממשלה הזמנית והעלתה לשלטון את הקומוניזם. לאחר המהפכה מונה טרוצקי כקומיסר [שר] המלחמה ובמסגרת תפקידו הקים את הצבא האדום, צבא הקומוניזם. טרוצקי פיתח רעיונות מהפכניים כגון 'המהפכה המתמדת' שעסקה בהפיכה פרולטרית בינלאומית. לאחר מלחמת הירושה על מקומו של לנין, נרצח טרוצקי על ידי יריבו למלחמה יוסיף סטאלין. כמו מותו, גם דמותו של טרוצקי אינה ברורה עד היום, הוא בין הדמויות היחידות שהצליח לעורר הדים של הערצה ובמקביל שנאה. מה שבטוח הוא שטרוצקי היה ויהיה דמות משפיעה בהיסטוריה האנושית.

בערב דיברו המומחים ד"ר רפי ואגו וד"ר מתי מייזל , הופיעו להקת לוס כפרוס, להקת באבאיאגה, דן תורן, הבילויים ושרון קנטור. הוקרנו קטעים היסטוריים מנאומיו של טרוצקי ומחייו הפרטיים וכמו כן השחק שמוליק קלדרון קרא קטעים ממכתביו ונאומיו של טרוצקי.

הערב שודר בשידור חי בגלי צה"ל. להאזנה

______________________________________________________________

ערב 'חיים של אחרים' על אורי צבי גרינברג במועדון רדינג 3, 30.04.13

הערב השלישי של 'חיים של אחרים' שהוקדש למשורר אורי צבי גרינברג.

אורי צבי גרינברג חי כלהבה בוערת וכתב כהר געש. כמי שהיה נביא לא רק בעיני עצמו, הדרתו על ידי ההגמוניה התרבותית רדפה אותו עד מותו ב-1981 והעמידה אותו תמיד בפינה, כמתבונן זועם העומד לבדו, אף שאיש לא התכחש לגאוניותה של שירתו.

משתתפי הערב הם: שמוליק קלדרון, מירון ח. איזקסון, אבי בללי, נעם רותם, אוי דוויז'ן, אריאל זילבר, ניסים קלדרון, אביב גדג' ואמיר זוסקוביץ'.

הערב שודר בשידור חי בגלי צה"ל: להאזנה

_________________________________________________________________

ערב 'חיים של אחרים' לציון "מאה למהפכה" במועדון התאטרון, 09.08.17

פובטר 100 למהפכה

בערב חד פעמי של היסטוריה ומוזיקה, ערן סבאג העלה על הבמה את סיפורה של המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, בציון 100 שנים לאירועי 1917 – השנה ששינתה את פניה של רוסיה ושל העולם.

באותם חודשים ספורים, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה וטלטלה מדינית ברוסיה – רוח מהפכנית סחפה את ההמונים, והמפלגה הבולשביקית בראשות ולדימיר לנין תפסה את השלטון וכוננה שלטון קומוניסטי בברית המועצות, שהתקיים עד שנת 1991.

גם עשרות שנים אחרי, הדי המהפכה עדיין נשמעים ברחבי המעצמה המזרחית, וברחבי העולם כולו.

הערב שודר בשידור חי בגלי צה"ל: להאזנה