לוּ היה מצליח אדם זה במעשיו, ודאי היה נחשב לאחד האנשים אשר שינו במו ידיהם את פני ההיסטוריה ואולי היה עומד בראשה של מהפכה שנייה בתולדות ארה"ב. מוזס דיקסון, זהו שמו. למרות צבע עורו, נולד אדם חופשי במדינת אוהיו. בגיל 16 שימש כספּר על ספינות קיטור שהגיעו לדרום האמריקני. במשך 3 שנים חזה דיקסון הנער בנוראות העבדות ובדיכוי אחיו והחליט כי משימת חייו תהא אחת – ביטולהּ המוחלט של העבדות בעולם.

בגיל 22 בשנת 1846, בחדר קטן בקומה שנייה של בניין ברחוב גרין בסנט לואיס מיזורי כינס אחד עשר שותפי סוד ויחד עמם הקים את ארגון המחתרת "אבּירי החירות". התכניות היו גרנדיוזיות. הפיכה מזויינת של ממש לאחר ארגון ואימון הכוח העתידי שיקום ויכה למען החופש ביום פקודה. תוך עשר שנים, כך האמינו, יוכלו לפקח על רשת של עבדים בדרום שתכין את המערכה. קשה לדעת עד כמה הדבר נקלט בין עבדי החוות בדרום. לטענת דיקסון הרשת הגיעה לכ40 אלף איש ואישה. אף התארגן כוח באטלנטה ג'ורג'יה. התאמנו בלילות. קיבלו מסרים. המתינו בדריכות. לצד זה היה דיקסון שותף ל"מסילת הרכבת המחתרתית" המהוללה, ארגון שהצליח להבריח אלפי עבדים מן הדרום אל הצפון ואל קנדה. חלפו הימים ובאו ג'ון בּראון וחבריו, ואחר כך תפרוץ מלחמת האזרחים של אמריקה. דיקסון האמין כי זהו כעת זמנו של הרצון העליון ועצר התכניות. הוא גם לא חשב שהם ממש מוכנים. עם פרוץ המלחמה קרא לבני עמו להתגייס. היו שנענו לקריאה רק כדי לשמש בסופו של דבר כמנקים, טבחים ומשרתים של קצינים לבנים בצבא האיחוד.

לא נח ולא מרוצה, לאחר המלחמה הקים ב1872 יחד עם אשתו אהובתו, ולוחמת נאמנה כמותו, מארי אליזבּת' את המסדר לעזרה עצמית והדדית. משהו בנוסח הבונים החופשיים. היה זה מסדר של ממש ולא ארגון בעלמא. עם דרגות, ריטואלים, ארכיטקטורה, מנהגים, חוקים ומטרות וכמובן תקנון. יעיד השם כאלף עדים: "המסדר הבינלאומי של אבּירי התבוֹר ובנות המשכּן". ארגון שוויוני, שקיבל נשים וגברים כאחד שזכו לאותו המעמד.

ביום 28 בנובמבר 1901 – הלילה לפני 121 שנים – הלך לעולמו בעודו עמל למען מטרותיו אותן לא נטש מאז נשבע להיאבק כשהיה נער צעיר.להאזנה לתכנית ששודרה לראשונה ב-28 בנובמבר 2022 לחצו כאן


  • K.M. Williams – Wade In The Water
  • The Staple Singers – Uncloudy Day
  • Bessie Jones with The Georgia Sea Island Singers – Moses Don’t Get Lost
  • Vera Ward Hall – Another Man Done Gone
  • Blind Willie Johnson – I'm Gonna Run To The City of Refuge
  • Reverend Robert Wilkins – In The Army of The Lord
  • Reverend Gary Davis – Twelve Gates To The City
  • Florence Stamp & Group of Girls – Satisfied
  • Jerry Garcia – My Sisters & Brothers