בשידור שלפניכם נדבר אודות פרשה אפלה ונשכחת שהתרחשה בדיוק היום לפני 96 שנים – "מהומות הגזע באוֹמהָה נבּרסְקָה של 1919".

מבלי לדעת על מה ומי רק השם הזה מחייב האזנה פּוֹעלית עֵרה. לאחר מלחמת העולם הראשונה שבו חיילים אפרו-אמריקנים רבים לביתם בתחושה פנימית כי דברים ישתנו כשהם ישובו. לאחר שלחמו עבור מדינתם ב'מלחמה ללא קץ' על אדמת אירופה ונמקו בשוחות יחד עם כל בני האומות המתבוססות. הם שלחמו עבור מדינה שבאותן שנים הנהיגה חוקי גזע. במדינות שלמות בארה"ב יכלו אנשים לקום ולשרוף להם שחור בשביל הכיף ביודעם כי לא יבלו בכלא על כך ולוּ יום אחד. מאלו המדינות יצאו החיילים ואליהן הן שבו. רבים חשבו בתום לב כי עתה יוכלו לתבוע חיים טובים מעט יותר. אולי אף יוכלו למצוא עבודה. חלקם הגיעו לעיר אומהה אשר במדינת נברסקה. דווקא באזור שהיה חופשי מעבדות ורובו תמך בצפון במלחמת האזרחים. דווקא שם החלו מעיינות הדם לבעבע. ב28 בספטמבר 1919. השתלשלות העלילה כאילו נלקחה ממדריך לעלילות טרגיות ואפלות במיוחד. בגדול, המון זועם לבן החל לצור על בית המשפט המחוזי ובית המעצר באומהה. שם הוחזק צעיר שחור בשם ווילי בראון. הוא הואשם באונס של נערה לבנה בת 19. ללא משפט. ללא חוק. הוא נאסר. ודינו נחרץ. אלא שבאותו יום הגיעו אלפי תושבי אומהה ודרשו מן השוטרים כי ימסרו לידם את 'השחור בראון'. תחילה סרבו השוטרים. ולכן בית הבניין הוצת. שמועות זדוניות כי השחורים מתכננים לרצוח כל לבן. שוטרים ואסירים יחדיו התגודדו אותו יום על גג בית המעצר והתחננו על חייהם. בסוף בראון נמסר לפורעים…

על מה שארע אחר כך נדבר בשידור. נאמר כי אירועים אלו יהיו לחלק משרשרת מהומות ולינצ'ים שזכתה לשם הנורא: "הקיץ האדום של 1919". ימים נוראים. האזינו נא! בלס לכּל!

ישנן תמונות קשות מנשוא על אותם ימים. הסתפקנו בזו המתעדת חלק מאלפי אזרחיה הלבנים של אומהה הצרים על בית המשפט ומבקשים דם. היום לפני 95 שנים. בארצות הברית של אמריקה.

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב- 28 בספטמבר 2014, לחץ כאן.

______________________________________________________________________

  • Bobo Jenkins – Heard The News מתוך Presents Big Star All Stars
  • Junior Kimbrough & Soul Blues Boys – You Better Run מתוך Do The Rump
  • Boyd Rivers – When I Cross Over
  • The Pioneers – Riot In A Notting Hill מתוך Pusher Man
  • Lane Hardin – Hard Time Blues מתוך Ain't Times Hard: Political & Social Comment In The Blues
  • Bob Dylan – The Death of Emmett Till מתוך The Freewheelin' Bob Dylan Outtakes
  • Bob Dylan – Desolation Row מתוך Highway 61 Revisited Outtakes