בבוקרו של יום 12 ביוני שנת 1963, שב לביתו מֶדגָר אֶוורס. בן 37, מזכיר האגודה "לקידום האדם הצבעוני" הNAACP ועילוי גדול בשמי המאבק לשוויון זכויות ולחירות בארה"ב. הוא חזר מישיבה מוקדמת במשרד. בבית היו אשתו, מירלי ושני ילדיו.

כשהיה בן 17, עזב אוורס את לימודיו והתגייס לצבא האמריקני. בעוד רבים מאלה שאספו רובים בדרום האמריקני שמרו אותו לשימוש רק נגד שכניהם, יצא מדגר אוורס הצעיר, נרדף בביתו, להילחם בסגרגציה באירופה שמעבר לים. ביוני 1944 היה בין הלוחמים שנחתו בD-Day בנורמנדי. דבר זה לא הקנה לו, או לחבריו הלוחמים, כל אהדה או יתרון בשובם אל הדרום האמריקני, אל ביתם. לאחר שובו רתם כל פעילותו במאבק בחוקי ההפרדה של אמריקה. הוא הוביל עצרות ופעולות למען זכות ההצבעה וכנגד חוקי הג'ים קרואו בכל מקום אשר בו סרבו להרפות מאחיזתם. מדגר אוורס קרא לחקור את הרצח של הנער אמט טיל ב1955 ולהוציא הצדק לאור, דבר שלא נעשה עד לרגע זה.

ב11 ביוני 1963 נאם הנשיא ג'ון קנדי אל עמו בשידור ישיר. סוף כל סוף הצליח לבטא את המילים שריחפו באוויר: אין מקום להפרדת גזעים באמריקה. צאצאי העבדים לא יכולים להמשיך ולהיות עבדים, מאה שנים לאחר שחרורם. צריך להפסיק עם זה, קרא קנדי. לא במסעדות, לא בבתי קולנוע או בתיאטראות, לא בחנויות או בבתי עסק. רבים התרגשו ממה שאמר. אחרים לא האמינו למילות הבגידה של הנשיא ודמם רתח.

ביום המחרת, 12 ביוני, חזר מדגר אוורס הביתה. הוא יצא מן המכונית ופסע אל בית הקרקע המשפחתי שבג'קסון מיסיסיפי. אוורס לא הגיע אל פתח הבית. מאחורי השיחים חיכה לו רוצחו שכּיוון את הרובה אל גבּו של אוורס, מלא החיים והאמונה. חמישה חודשים אחר כך גם קנדי לא יהיה עוד בין החיים.

הרוצח, חבר הKKK, "כלי משחק בידי פוליטיקאים ומדינאים דרומיים" ואדם שלא הביע כל חרטה ועל לו אחת מדעותיו או מחשבות האופל אשר לו. הוא דווקא המשיך בדרכו. הוא אפילו שוחרר מיד אחרי שנתפּס והתהלך חופשי עוד 30 שנים תמימות עד אשר ב1994 נשפט שוב והורשע, שנים ספורות לפני מותו.להאזנה לתכנית ששודרה ב-13 ביוני 2022 לחצו כאן


  • The Soul Revivors – I'll Be Free
  • The Jackson Southernaires – How Long Will It Last?
  • Hamish Imlach – The Klan
  • Barbara Dane & The Chambers Brothers – It Isn't Nice
  • Jackson C. Frank – Don't Look Back
  • The Freedom Singers – Ballad of Medgar Evers
  • Bob Dylan – Only a Pawn In Their Game
  • Terry Evans – Down In Mississippi
Embed URLPaste your oEmbed URL here. (Examples: http://vimeo.com/7757262 or http://www.youtube.com/watch?v=xwnJ5Bl4kLI)
Photo CreditText entered here will replace the default Photo credit. (Example: © 2011 Photographer Name. All rights reserved.)
Show Sliding Image Gallery?YesNoShow a sliding Gallery of attached images above the post title? (Limited to 10 images. IMPORTANT: All images must be at least 800px wide or 600px tall.)
Slider Image CountThis determines how many images are displayed in the image slider. (Recommended Maximum: 20)

Flickr Settings

פתיחת/סגירת תפריט: Flickr Settingsפתיחת הגדרות מסמךפתח פאנל פרסום

  • פוסט