לפני קצת יותר משבוע ימים משידור זה הלך לעולמו בביתו שביוסטון, טקסס אחד מן המורים האחרונים לדור נפילים שחקרו את התפתחותה של התרבות העממית. את ניגון העמלים הנדכאים.
רוברט מאק מקורמיק היה תלמיד צנוע שלא סיים את חוק לימודיו בבית הספר מעולם, אך שכלו הנדיר ואוזניו הרגישות הביאוהו למקומות עמוקים וחשובים מכל דיפלומה. מקורמיק החל לערוך מסעות לדרום ארה"ב ולאתר כבר בסוף שנות החמישים מוזיקאים עממיים שנעלמו אל מקום איש-לא-ידע. אנשים שהחזיקו בסודות גדולים ובלתי מפוענחים עד היום: על אודות הניגון, ההיסטוריה האנושית, העבדות המבישה והבלוז. הבלוז. היא גילה את לא אחר מאשר לייטנין הופקינס הגדול ושכנע אותו לחזור ולהופיע. הוא מצא באיזו חווה נידחת את מאנס ליפסקומב איש המיסתורין והביאו אל התודעה המתחדשת, את רוברט שואו איש הראגטיים והפסנתר.. הוא אף חידש ופרץ נתיבות במחקר על אודות חייו של רוברט ג'ונסון ופרה-בלוזיסטים כמו הנרי תומאס. על שני האחרונים לא היה שום ידע או מושג טרם החל מקורמיק במחקריו. בימי סכנה ומיצר האיש עבר מדלת אל דלת בדרום החם והזועף והחל לבנות את ארכיון חייו. ארכיון שעוד רחוק היום בו תבין האנושות (ללא מליצה) מה היה שם. מקורמיק שהחל עבודתו כמאתר תקליטים עתיקים עבור חברות ההקלטה, עבר לשלב הבא והוא איתור האנשים שמאחורי התקליט. אט אט החלה עבודתו הארכיונית לתפוס תאוצה ומימדים עמוקים מני חקר. מאות ראיונות, טקסטים, הקלטות וצילומים שעין אדם לא שזפתם. סיפורים עממייים, משחקי ילדים וכל דבר שע"פ האינטואיציה שלו החזיק סוד גדול על נפש האדם. מקורמיק עצמו הבין כי מלאכת הארכיון גדולה מחייו שלו, ולכן התייחס לא פעם אל אוספיו כאל "המפלצת". נפתולי חייו ללא ספק יעלו יום אחד עלי כתב או מסך הקולנוע. הוא עמל על כל תג ואות, אך לקראת כל סוף פרוייקט היה זונח אותו וממשיך הלאה. לכן, לא פרסם מחקריו ולא את כללות מציאותיו עד יום מותו. עם התבגרותו החלו רבים (ומקורמיק ביניהם) לחשוש מפני העובדה כי לא נמצא האדם שייכנס אל הארכיון העצום שליקט, ויבין מה יש לעשות איתו ומאיפה להתחיל. מקורמיק לא השאיר יורשים במובן הזה, דווקא מכיוון שהיה חוקר בלתי רגיל, ונפש טובה שלא הלכה בדרכי הבורגנות החקרנית האקדמיסטנית. הוא בעיקר שוחח עם אנשים. כתב, זכר, הקליט ושמר.
ב18 בנובמבר 2015 הלכה נשמתו אל גנזי מרומים. ימים יגידו מה יקרה ומי יהיו ההיסטוריון הנועז או החוקרת הנאמנה שיגלו לעולם ממכמני אוצרותיו של מאק המנוח ויחשפו את סודות התרבות המצויים שם במחסן המבוכי ביוסטון.

"אז איפה אמרת שאני יכול למצוא את סנואובּול הורטון?"
– מאק מקורמיק משוחח עם אחד מתושבי הרובע הרביעי ביוסטון, 1970.

________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-29 לנובמבר 2015, לחץ כאן.

________________________________________________________________

 • Mance Lipscomb – The Titanic מתוך You Got To Reap What You Sow
 • Mance Lipscomb – Baby Please Don't Go מתוך The Definitive Mance Lipscomb
 • The Grateful Dead – Don't Ease Me In מתוך 1970-05-15
 • Henry Thomas – Don't Ease Me In
 • [Canned Heat – Goin' Up The Country [Single Version מתוך Uncanned
 • Henry Thomas – Bull Doze Blues מתוך Texas Worried Blues
 • Lightnin' Hopkins – Mojo Hand
 • Lightnin' Hopkins – Shaggy Dad מתוך Mojo Hand
 • Lightnin' Hopkins – Green Onions מתוך The Swarthmore Concert
 • Robert Shaw – People, People Blues מתוך Texas Barrelhouse Piano
 • Robert Shaw – Here I Come With My Dirty, Dirty Duckings On מתוך The Ma Grinder
 • Lightnin' Hopkins – Had a Gal Called Sal מתוך Bad Boogie