שבעה במרץ 1965. יום ראשון בשבוע ויומה הראשון של הצעדה למען השיוויון והחירות שיצאה מסֶלְמה למונטגומרי שבמדינת אלבּמה. בראש הצועדים כזכור מרטין לותר קינג וגדולי התנועה. עמם גם צעד צעיר בן 25 מנהיג התנועה הסטודנטיאלית הבלתי-אלימה הSNCC ושמו ג'ון לואיס. באחד העיקולים כילו בו שוטרי אלבּמה מכות רצח ושברו את גולגלתו. התמונה הזו נתפרסמה בעולם והיתה לעדות נוספת לנוראות המתרחש באמריקה 20 שנים אחרי נפילת אמפריית הרשע של נירנבּרג.
האיש החבול והמוכה הזה בתמונה, הגיבור העומד מול איתני האדנוּת והשנאה של אנשי הדרום מצד אחד, ושתיקתה המבישה של הממשלה הפדרלית מן העבר השני עלה ונתפרסם והפך לאחד ממנהגי המאבק ההירואי של אמצע המאה הקודמת. זהו ג'ון לואיס.
בימי שיאה של התנועה עמדו שישה אנשים מארגונים שונים וכיווני מחשבה שהיוו את הנהגת התנועה לשווי זכויות. ג'ון לואיס היה הצעיר שבין "ששת הגדולים" (The Big Six) והאחרון מבין הנותרים בעולם. הוא גם היה העד האחרון מבין שלושה-עשר "רוכבי החירות" של 1961 (Freedom Riders) שסיכנו נפשם וירדו לראשונה דרומה באוטובוסים 'מעורבים', שחורים ולבנים כאחד. הוא עמד על הבמה באוגוסט 1963 מול מאות האלפים בוושינגטון באותו מצעד מפורסם בו גילה קינג את חלומו להמונים. מלואיס הצעיר, הסטודנט הנלהב לתיקונו של עולם, ביקשו לרכך את נאומו. למרות זאת הפנה אצבע מאשימה אל הצביעות הפוליטית שבתוככי הממשל הפדרלי. דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, "אנחנו לא רוצים את החופש שלנו בהדרגה, אנחנו רוצים להיות חופשיים – עכשיו" סיים בנאומו ההיסטורי.
אמנם אופוזיצה קלה למרטין לותר קינג בימים ההם, אך חסיד אדוק עד יום אחרון. לפני יומיים הלך ג'ון לואיס לעולמו בגיל 80. כאב גדול לכל שוחרי החירות וטוב בעולם. הוא עוד חזה ודיבר על מה שקורה בימינו וראה את השינוי שמגיע אך ממשיך לחמוק בא בעת, להירדם בתנומה היסטורית ולשוב ולהתעורר.


להאזנה לתכנית ששודרה לראשונה ב-19 ליולי 2020, לחץ כאן


  • The Staple Singers – Why (Am I Treated So Bad)?
  • J.B. Lenoir – Alabama Blues
  • Ella Jenkins – The Wilderness מתוך A Long Time To Freedom
  • Big Mama Thornton & Her Hounddogs – Wade In The Water
  • Mr. Honey – Build a Cave
  • Dennis Alcapone & Jah Lloyd – Segregation Is Wrong מתוך The Good Old Days of The 70s
  • The SNCC Freedom Singers – Which Side Are You On?
  • John Lee Hooker – This Land Is Nobody's Land מתוך The Real Folk Blues