מתחבטים החוקרים מאז שחר הימים בשאלה: האם היחיד משפיע על ההיסטוריה או שמא התהליך ההיסטורי הוא שמוליד את הגיבור או הגיבורה שיוליכו את המתרחש ממילא; שאלה גדולה ורצינית.
כאשר אנו מדברים על היווצרותן של תנועות תרבותיות ורוחניות או אף דתות, גדולה ומסקרנת השאלה פּי כּמה: "מי היה הראשון" שהחל להשפיע על זולתו וכך נהיה הדבר.
ובכן, בכל הנוגע להיווצרותה של הדת הראסטפריינית בג'מייקה (שהיא אחד הארגונים הרלגיוזיים הגדולים שנולדו במאה ה-20) הרי שבין החברות והחברים מקובלת הגִרסא לשאלה "מי היה הראשון".
מי היה הראסטה הראשון שעשה קפיצה נחשונית בתוך ליבו והחליט כי מה שהוא חושב בלילוֹת-בּדד עשוי לעורר את הרבּים, וכי הרעיונות שהוא נושא בקרבו יפרצו את גבולות גופו.
ובכן, הלילה הקדשנו השידור הרדיופוני לציון 120 שנים להולדתו של "הראסטה הראשון" הוא ליאונרד פרסיבל האוול. רדיקאל, הוזה ואויב מספּר אחת של השלטון הקולוניאליסטי בג'מייקה – מלכות אנגליה.
כיצד קרה כי יום אחד קם לו ליאונרד האוול בן ה-35 – ובהשפעתו המכרעת של האקטיביסט נטול-הלאות מרקוס גארבי, שאת נאומיו שמע וגמע בשקיקה – החליט כי אתיופּיה היא המולדת האמיתית של כל מבקשי החירות וכי הקיסר היילה סילאסה הוא ראש וראשונים למהלך הגאולי והוא הוא התגלמותו של "המשיח השחור" עלי אדמות. הוא שילבש מגן פלדה כחולצתו ויהדוף השטן מעל פני האדמה.
טוב נו, להקים דת זה לא סיפור פשוט והדרכים הלכו והתעקלו.
האוול נכנס ויצא מבית הכלא כאדם היוצא ונכנס אל ביתו. נרדף ונעקב בכל עת. גם לאחר עצמאות ג'מייקה הצרו צעדיו, פעמים רבות אף ביתר שאת.
מה עלה בגורלו של האיש, מה בנה ומה הותיר לחסידיו האדוקים שמרביתם שכחוהו כשהלך לעולמו ב1981, לאחר שנים של "היעלמות מיסתורית"… צמרמורת

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-17 ביוני 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • Dread Sufferation –  The Unforgettables
  • נאום מרקוס גארבי על מטרות ארגון UNIA
  • Carry Go Bring Come מתוך Justin Hinds & The Dominoes – Mighty Redeemer Part One
  • The Fantastic Laurel Aitken מתוך Laurel Aitken – Heile Heile
  • Regaemento מתוך Stanley Beckford – Oh Jehoviah
  • Leroy Sibbles – Jah Far I on a Pinnacle
  • Vivian Jones – Leonard Howell
  • For I מתוך David Jahson – Stand and Give Praise: Roots Reggae