ברֹב עם הדרת מלך!
בשידור זה ציינו יחד עם כל עמלי-העולם הזוכרים 80 שנים לכינונה של ממשלת 'החזית העממית' בצרפת ולראש ממשלתה הזכור לטוב, לאון בּלוּם עליו השלום. ממשלת 'החזית העממית' ('פרונט פופולֵר') היתה סאגה היסטורית מרשימה וטראגית להחריד כאחת. הרי ימי הממשל הקואליציוני של הסיעות הסוציאליסטיות והקומוניסטיות בצרפת קידמו במידה רבה – הן מבחינת העיתוי והן מבחינת הפרופוגנדה – את עליית הפאשיזם הצרפתי והתבוסתנות שהפכה ב1940 לממשלת משתפי-הפעולה תחת הנהגת הרשעים פטאן-לוואל. יתרה מכך, אלה מבניה של צרפת שמכרו נשמתם בנפש חפצה לשטן הנאציונאל-סוציאליסטי העמידו במרכז התעמולה הנפשעת שלהם את נפילתה של צרפת תחת הנהגת ממשלת 'החזית העממית' שנואת נפשם ותחת שלטון היהודי בּלוּם.
צרפת הפכה "לפיסת ארץ שהועברה לפלשתינה ואליה פלשו הסוחרים למקדש", כך זעקו הפאשיסטנים והלאומנים של צרפת המפוארת מעל דפי עיתוניהּ המלוכלכים. ואכן, לא רחק היום והפרק המהולל של ממשלת חופש ועתיד טוב יותר נמחק כלא היה. בשם פטריוטיות מזוייפת ומושחתת הפכו כל שונאיה של גרמניה מימים עברו, למלחכי פינכּתהּ במהירות העולה על כל דמיון. ואילו אלה, "הבוגדים" האינטרנאציונאליסטים שונאי הדת ו"אוהבי הפועלים" כמו בלום וחבריו נותרו מגיניה של צרפת החופשית עד הסוף ולא שלחו ידם במעל ולו לרגע קט. "מוטב היטלר מבּלום" חזרו ואמרו פטריוטיה של צרפת.
הפרקים ההיסטוריים המתארים את שקיעתן של תקופות זוהרות ועלייתן של האפלות ביותר, הינם מן החשובים ביותר לנפש האדם והמאזין. לא רק בשל העובדה כי השאלה המתבקשת "מה היה קורה אילו הסוציאליסטים לא היו נופלים בצרפת וממשיכים להיאבק בכיבוש הנאצי?" מרחפת בחלל האוויר כל העת – אלא גם בשל השאלה המצמררת כל בשר: מה עלה בגורלם של המוני הפועלים שצעדו והריעו לבלום?, להיכן לקח הרוח את אנשי החזית העממית ומצביעיה?
בשידור זה ציינו 80 שנים לפרק הקצר וההירואי שנקרא ממשלת החזית העממית ובעיקר למי שעמד בראשהּ אנדרה לאון בּלוּם.
חברנו היקר, החוקר והקמראד פרופסור דניס שרביט הגיע לאולפן.

בתמונה: כינוס המפלגה הסוציאליסטית ב1932. לאון בלום נואם ברגש רב לצד פסל ראשו של מורו הרוחני והשפעתו הגדולה, המרטיר ז'אן ז'ורס.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-12 ביולי 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

התארח באולפן: פרופסור דניס שרביט.

  • chansons historiques de France – Vas-Y Léon 1937
  • Mireille Mathieu – Quand fera-t'il jour camarade
  • Chansons historiques de France – la Victoire du Front Populaire, 1936
  • קטע קול של לאון בלום, מתוך נאום בשנת 1936.