ברכת הניצחון והשחרור על ראשי המאזינות והשומעים.
יום שמונָה באוגוסט הוא יום גדול. החל ביום זה, נצפו מאז שנת 1863 ולאורך השנים, כינוסי שמחה וחגיגות רבות רושם בקרב קהילות מסוימות בקנטקי, בטנסי והסביבה – יום השחרור הגדול הגיע! יום פּדות וגאולה.
התעצבותו של יום אחד בשנה המציין את סיום החטא הנורא בדמות העבדות האמריקנית, כמוהו כערמומיותה של העבדות בעצמה. לא היה רגע אחד ומיוחד שבו שבו הדברים לקדמותם. לא היה יום אחד בו נשמו לרווחה העבדים המעונים. אולם בהתקדם המלחמה ובהתקרב הדרוֹר ותחת אי הידיעה מה יהא עומקו ומִשכוֹ החלו קהילות עבדים לציין שחרורם בתאריכים שונים.
די אם נחפש אחר הביטוי Emancipation Day ונקבל שלל תשובות, תאריכים ומקורות בתולדות ארה"ב של אמריקה. היו שראו ביום התיקון ה13 לחוקה את מועד חג החירות; אחרים תלו את עינהם בהצהרתו של לינקולן בדבר שחרור העבדים ב1863; היו כאלה שיצאו במחולות ב9 באפריל לציון כניעת הדרום במלחמה; והיו גם מי שציינו את הג'ונטינת' ב19 ליוני, עת הגיעה בשורת ביטולה של עבדות למדינת טקסס. אולם יום שמונָה באוגוסט מכיל סיפורים לא פחות מעניינים מאלה שלעיל. ביום זה, בשנת 1863 (שבעה חודשים לאחר שלינקולן כבר הבטיח ברבּים) החליט סגנו, אנדרו ג'ונסון ליישר קו ולשחרר את עבדיו שלו בטנסי כאות ומופת לבעלי עבדים אחרים. די בזה שנתמודד עם העובדה כי סגן הנשיא האמריקני של האיחוד החזיק בעבדים במהלך המלחמה על ביטול העבדות. לא זו בלבד, אלא שג'ונסון כמו נדחף לעשות זאת ללא יד שמיימית מכוונת הקוראת לטוהר המידות ומבלי להעלות על נס כל ציווי מוסרי.
"גיליתי", סיפר ג'ונסון "כי העבד עובד פחות טוב, מאשר אם הוא מועסק בשכר ומקבל את חירותו". זו הייתה הכרזת האמנסיפציה נוסח ג'ונסון הראשון, הוא שיהפוך לנשיאה של ארה"ב אחרי רצח לינקולן.
בכל זאת, למרות חוסר ההילה והרצון מצד האמנסיפטור הגדול, החלו העבדים בטנסי לציין את יום גאולתם ב8 באוגוסט מאז 1863 ועד היום.
בקהילת פּדוּקה השכנה אשר בקנטקי סיפרו זקני העדה שחגגו אף הם ביום זה משום יום שחרור העבדים בסנטו דומינגו, האיטי 1791.להאזנה לתכנית ששודרה ב-8 באוגוסט 2021, לחץ כאן


  • Little Richard – Freedom Blues
  • Harry Belafonte – Rocks and Gravel
  • Clancy Eccles – Freedom
  • Harry Belafonte – Hosanna
  • David Honeyboy Edwards, Sunnyland Slim & Big Walter Horton – Freedom Train (Voc. Kansas City Red)
  • Lattie Murrell – I Got a Gal 'Cross The Bottom
  • E.C. Arinze – Ozo Emena
  • The International Sweethearts of Rhythm – Bugle Call Rag
  • Willie King & Birmingham George Conner – Freedom Creek Blues