יום 26 באוגוסט הוא יום נשכּח בהיסטוריה האמריקנית. מעט מדי מזכירים את שאירע במחוז גיבּסון שבמדינת טנסי ב1874, היום לפני 144 שנים. אז היה יום רביעי בשבוע והחמה אמנם זרחה מעל ראשי התושבים בקיץ של טנסי אך האפֵלה שלטה בכּול.
מזה שבועות שמתרוצצות שמועות כי השחורים במדינה – כמו במקומות נוספים – מתארגנים ומתחמשים כדי "לנקות את הארץ מלבנים". נזכיר כי אלה ימי הרקונסטרוקציה ('הבּנייה מחדש') שלאחר מלחמת האזרחים האמריקנית. קרי, הדרום הובס, הצפון בגד באדונים הדרומיים והעבד השחור חוגג ומתכנן נקמה. היה זה אגב אחד מבניה של מדינת טנסי שלא קיבל את תוצאות המלחמה וביטול העבדות והחליט להקים את המליציות הדוהרות והרצחניות של הקו קלוקס קלאן. בימים האלה די בשמועה כי שני לבנים מן העיירה פּיקֶטוִויל הותקפו בדרכּם ע"י עשרות שחורים חמושים כדי שתפרוץ מלחמה חדשה. ואכן כך התעופפה השמועה. כמה חשודים נעצרו ונטוותה עלילה שלמה של קונספּירציה מהפּכנית, נסיון להשפיע על הבחירות שבפּתח והקמת "מדינה שחורה" בטנסי. השמועות אף טענו כי 16 עצורים הודוּ ופירטו את התכנית הנועזת באוזני חוקריהם. הם הובאו לבית הכלא האזורי שבעיר טרֵנְטוֹן הסמוכה ונקבע תאריך למשפטם. לא הספיק הסוהר לנעול את תא המעצר וכבר עדר של כ400 תושבים עטויי מסיכות החל להיאסף מחוץ לבית הכלא. תחילה הסוהר סירב למסור לידיהם את המפתח אך לאחר שראשי ההמון נשבעו כי ימוטטו את קירות ההיכל נכנע הסוהר ונתן להם צרור המפתחות.
כל שישה עשר העצורים נטבּחו. בתוך שעה. גופותיהם מנוקבות הכדורים נזרקו בצד הדרך. אחרות הושלכו אל קרקעית ביצה הקרובה למקום. לאחר שהארץ געשה (בעיקר בנסיונות להסביר את האימה שאוחזת בלבנים המפוחדים מאז שלקחו להם את הזכות לשעבד אנשים אחרים) נעצרו כמה אנשים ונערך משפט. טרם מתן עדותם של הניצולים נכנס השריף המקומי אל בית המשפט והזהיר כל אחד מהם כי הם בכלל אמורים להיות מוצאים להורג על נסיון ההפיכה שניסו לבצע. אין צורך לגלות כאן כיצד זה הסתיים…

**הלילה ב22:00 בגלי-צה"ל על אחד מן הפרקים האפלים
והמוסתרים היטב בהיסטוריה האמריקנית והאנושית.**

כאן בעמוד השער של השבועון המאוייר של פרנק לֵזְלִי מתוארים אירועי השבועות שאחרי 'טֶבָח טרנטוֹן'. תחת השם "מלחמת הגזעים" מתוארת קבוצת לבנים חמושה עובדת בדרך ורואה במקרה שלושה שחורים. אייר: וו. וֶובּ מֶץ.
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-26 באוגוסט 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • Odell Maxwell – Black Man from Florida Country Blues
  • Smoky Babe & Sally Jenkins Dotson – Black Ghost from Louisiana Country Blues
  • New Lost City Ramblers – Oh Death
  • Charlie Barnett – Run For Refuge from Alan Lomax: Southern Journey Vol. 8
  • Chris Rea – KKK Blues
  • Hound Dog Taylor – Watch Out