"כולם זוכרים את מרטין לותר קינג, מעטים זוכרים את ווילי קינג". וזאת למרות ששניהם לחמו עבור אותה מטרה: להעביר מן העולם את דפוסי המחשבה והפעולה של 'העולם הישן', של הממסד המושחת, של אי השוויון והשיעבוד.
ווילי קינג נולד ב1943 במזרח מיסיסיפי. הוא נולד על אדמות חווה אותה עיבּדו הוריו והורי הוריו. למרות שחי שצמח במחצית השנייה של המאה ה20 מסורת גידולו ומציאות חייו לא הייתה רחוקה מתמונת העולם העגומה של אמצע המאה ה19. עבדוּת. או בשמהּ המודרני אריסוּת. כלומר, מעמד החקלָאי או האיכּר במשטר הפיאודלי, הוא המעבּד את אדמת האדוֹן ומקבל חלק זערורי מתנובתו שלו בתורת משכורת. הכל על פי הקפריזה ורצונה של 'המערכת'. שום זכויות ושום תקווה.
"הם רצו שנהיה עבדים לנצח" סיפר קינג בביקור שערך בבגרותו באזור בו נולד, "לבוס היה חדר בעליית גג שבנו במיוחד כדי שהוא יוכל לשבת כל היום ולראות מן החלון מה אנחנו עושים וכמה אנו עובדים". קינג התוודע לבלוז ולגיטרה בגיל צעיר תודות לחינוך המוזיקלי העשיר במשפחתו. בסוף שנות ה60 עקר לשיקאגו וניסה שם את מזלו. לאחר כשנה ראה שאין חדש תחת השמש וחזר דרומה. לאלבּמה. הוא גם החליט להצטרף לתנועת המאבק לשוויון זכויות. כמעט כל צליל וכל מילה בשיריו היו כקריאה רמה כנגד משטר העבדות ומחשבת האדנות והגזענות על מופעיה השונים.
ללא גינונים ומבלי נאומים ומצעים פוליטיים תהה קינג על אי הצדק הסובב את האדם בעת המודרנית וביבשת הקידמה.
את "הקריירה המוזיקלית" התחיל מאוחר ולמזלנו ישנם שישה תקליטים, מלאים כרימון, עם ירושתו ומורשתו. גם סרט דוקומנטרי מרגש ובעל השראה נעשה על ווילי קינג ב2007 ונקרא "Down In The Woods". חובה.
_________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-10 במרץ 2019, לחצו כאן.

_________________________________________________________________

כל השירים בתכנית בוצעו על ידי ווילי קינג.

  • Stand Up And Speak The Truth מתוך Freedom Creek
  • Spoonful מתוך One Love
  • Willie King & The Liberators – Terrorized מתוך Living In a New World
  • Pickens Country Payback מתוך Freedom Creek
  • (Let's Come Together (As One Community מתוך Freedom Creek
  • I am The Blues – Strolling with Willie