בפניכם שידור רדיופוני מיוחד.
לאחר ימים סוערים ודיונים נוקבים במערכת החלטנו להקדיש את השידור שלפניכם למושג מרכזי ואוניברסלי העובר כחוט השני בתורת הבלוז – צומת הדרכים. ה Crossroad. על פי תורת הקיום והפילוסופיה החתרנית של הבלוז, נגן הבלוז (המשורר) מגיע אל צומת-הדרכים האפל ושם חותם על עסקה חדה כתער עם לא אחר מאשר – השטן. התפיסה הקיומית של הבלוז גורסת (ובמידת מה בצדק רב) כי העולם מתנהל הלכה למעשה על פי החלטותיו של השטן. זה לא שאלוהים לא קיים, אך מסיבה השמורה עמו הוא מעדיף להדיר עצמו מן הקיום האנושי המפוקפק ומשאיר את ניהול העניינים לסגנו תאב הדמים והבצע. ההליכה אל הצומת והחתימה על ההסכם – בו "מוכר" הבלוזיסט נשמתו לשטן תמורת הכישרון לנגן בלוז מכושף בעולם הזה – הינה אירוע היסטורי ואמיתי בביוגרפיה של בלוזיסטים מרכזיים ובעיקר אצל אנשי הדלתא של המיסיסיפי. מבחינתם הם אכן הלכו ביום מסוים, למקום מסוים בשעה מסוימת ושם קרה הדבר. זה מאורע שאכן אירע, אך בה בעת יתכן ולא היה מעולם אלא משל היה.
הצומת הוא הוא הצומת הפנימי המצוי בנפש כל אדם, ובהגיעו אליו נדרש הוא אם לטוב או למוטב. אם לחסד או לרע.
אלה הם מאבקים המתחוללים בחייו של כל אדם באשר הוא בן-תמותה בזה העולם. אין ספק שמקורות העסקה בצומת הדרכים מושפעת מן הווּדוּ האפריקני, וזה של הקאריביים. ברם, גם אלמנטים אירופיים נוסח פאוסטוס ניתן למצוא בסיפורים השונים. על כל פנים, לדעתנו, אין ההליכה לצומת אלא מהתלה בה מנסה הבלוזיסט להפיל בפח את השטן בכבוד-רִשעותו ובעצמו ולמעשה, מקריב הבלוזיסט את עצמו על מזבח האנושות. אם מעסקה זו ייצא בסופו של דבר ניגון מיסתרים המעודד את נפש האדם ומקומם את רוחו, הרי שהשטן יצא מובס וידו על התחתונה. זאת תכנית לאספנים ולמגששים את דרכם באפלה אלי הצומת. כמה ניגונים נכתבו על האירוע הזה – קשה לאמוד. נביא חלקם בתכנית הבאה.                    הפיצו נא והתפקדו.

איש ואישה בּל ייעדרו!

———————————————————————————————————————

להאזנה לתכנית ששודרה ב- 15 בדצמבר 2014, לחץ כאן.

———————————————————————————————————————

• Robert Johnson – Cross Road Blues

• [Bad Smitty – Standing at The Crossroads [Alternate Verson: Take II

• Bob Dylan speaks about his visit to the crossroad

• Homesick James Williamson – Crossroads מתוך My Home Ain't Here

• Johnny Shines – Standing at The Crossroads מתוך Skull & Crossbones Blues

• Silver Quintette – Sinners Crossroads מתוך Mississippi Records Tape Series 30

• Elmore James & The Broom Dusters – Standing At The Crossroads מתוך Blues After Hours

• על דמותו של באבא לגבה מתוך "וודו" מבוא קצר מאת אסטריד רויטר, תרגמה: נעם אורדן, הוצאת אוניברסיטת תל אביב ומפה הוצאה לאור.

• A Group of Men and Women Accompanied By Saul Polinice, Louis & Ciceron Marseille Papa Legba Ouvri Barye-aמתוך Alan Lomax In Haiti

• Hound Dog Taylor – Crossroads מתוך Genuin Houserocking Music