לפני 221 שנים. הכריז ברוב עם והדרת מלך, מוביל המהפכה הצרפתית המהוללה על הולדתה של דת חדשה.
בני צרפת שזה אך עתה הדיחו את האריסטוקרטיה והמלוכנות מעליהם, התכנסו למרגלות הר מוזר, מעשה ידי-אדם, בשאן דה מארס (כיום פארק ציבורי ברובע ה7 בפאריז) והכריזו על ביטולן של הדתות ועל עבודת הקודש החדשה. היצירה הדתית המוזרה הזאת היתה חלק מן המהפכה המחשבתית שאירעה בצרפת למן 1789. לאחר מאבק עיקש בממסד הכנסייתי הנוצרי החליטו המהפכנים הצרפתים כי לעם מגיעה דת מיוחדת ומתקדמת שתשקף את עקרונות המהפכה. לא היה בה אל, אלא ניחוח של אלוהות. למשגיח הכללי קראו "הישות העליונה". הותקנו טקסים, תפילות, נוסחים ומנהגים. אלת ההגיון, הישות העליונה, היא שהוצגה ברום הבמה. שני להּ היה רובספּייר. מקסימיליאן רובּספּייר, עורך הדין הצעיר, סיים אך עתה להוציא להורג – בעזרת חברתו הטובה הגיליוטין – את מייסדי הדת האינטלקטואלית והשכלתנית, מבין ראשוני המהפכה, "כּת הבִּינה". כך הלכו אל מותם בשנות ה30 לחייהם גיבורים נשכחים כמו ז'אק אֶבּרֶה ואנטואן-פרנסואה מוׁמרוׁ.
לטעמו של רובספייר, האינטלקטואלים הצרפתים בני זמנו יצרו דת מופשטת מדי ובלתי-ניתנת להזדהוּת. רובספייר הרגיש כי ההמונים זקוקים לחגים, ללוח שנה חדש, מיתולוגיה שלא היתה מעולם ובעיקר תוכן חדש, אנטי-ממסדי ברוחו, המתנגד לכל כמורה וגינונים.
על המאמין לעבוד אך ורק את "הישות העליונה" המיסתורית וזאת
ללא קשר לגזעו, דתו הקודמת, מעמדו ומִינו. ציירי התקופה הוזמנו להנציח את הטקסים נטולי-המסורת.
כמה חודשים לאחר "פסטיבל הישות העליונה" קרס הכל כמגדל קלפים. רובספייר הוצא להורג תחת התער אותה כּה אהב ועִמו "דת הישות העליונה".
הפיצו והתאגדו!

———————————————————————————————————————

להאזנה לתכנית ששודרה ב- 08 ביוני 2015, לחץ כאן.

———————————————————————————————————————

  • Jacques Brel – Ces Gens-Là
  • Mississippi Fred McDowell – I'm So Glad I Got Good Religion מתוך Amazing Grace
  • Georges Brassens- Mourir pour Des Idees
  • ?New Lost City Ramblers – Do You Call That Religion מתוך There Ain't No Way Out
  • (Laurel Aitken – Heile Heile (The Lion
  • Rebecca Smith, Tom Miller & Ruth Miller – I've Got Religion