פתחנו השבוע עם יום מרטין לותר קינג ונסיימו במידה רבה באותו סימן. בשבוע הבא יציינו עמלי העולם את יום הולדתו ה83 של גרוֹבֶר בּרט ע"ה, הנודע בקרב מכריו בשם ד"ר גִ'י בִּי בּרט (Dr GB Burt). הדיפלומה שלו ניתנה לו לאחר שחטף מכות רצח מחמישה דרומיים לבנים שהתנפלו עליו כשהלך יום אחד לאורך פסי הרכבת. תוקפיו היו לבנים ולכן מי שנכנס לכלא היה בּרט. חמש שנים. הוא גם חטף כדור מרובה דרומי אחר. יליד בּרמינגהם אלבּמה, לב המאפליה, שם בספטמבר 1963 הטמינו כמה חברי הקו קלוקס קלאן 15 מקלות דינמיט שחוברו לשעון-עצר בתוך הכנסייה הבפטיסטית השחורה ורצחו ארבע נערות לצהלות גזעני הדרום.
שם בברמינגהם ניהל מרטין לותר קינג את אחת המערכות הקשות של חייו בסגרגרציה ובשנאה האנושית שאין לה כל סיבה. גרובר בּרט הצעיר צעד אז עם קינג ותומכיו. נלהב ומאמין גדול במאבק של קינג ותורת אי-האלימות. הוא עבר וחרש הארץ אך את ברמינגהם לא עזב.
לא בליבו ולא בעומק שיריו. הוא לא היה מוזיקאי מימי שחרות, וזה אינו הסיפור על הילד שראה את בליינד למון ג'פרסון מופיע בערבות טקסס והוריו גירשוהו מן הבית. ד"ר בּרט חשב להיות מתאגרף. זאת אומרת, החיים הובילוהו לכך שזה מה שהוא חשב. לצד זה פועל, נהג משאיות כבדוֹת, מקושש פרנסתו יום יום. ב1957 התחתן וחי עם אישתו האהובה כל ימיו, אלא שמריבה אחת בינהם ב1976 היא שחרצה את גורלו לבּלוז. לאחר דין ודברים יצא את הבית וכדי להרגיע את רוחו נכנס אל הקולנוע. שם הציגו את הסרט על פי חייו של לֶדבֶּלי. נפשו של הדוקטור לא שקטה. הוא הצליח לארגן לעצמו גיטרה של 12 מיתרים. וכך, חברות ונאמנים, בגיל 71 החל את הקריירה שלו והעולם זכה לשמוע את פרי לימודיו וחכמתו:
They Call Me Dr. Burt
תודו שלזה לא ציפיתם.

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-22 בינואר 2020, לחצו כאן.

________________________________________________________________________

כל השירים בתכנית הם של Dr. G.B. Burt – They Call Me Dr. Burt:

  • Ain't That Loving You Baby
  • What Can an Old Man Do
  • Bottle Up and Go
  • Clock On The Wall
  • Hey Bo Diddley
  • I'm a Man
  • Take This Hammer