חברים.
החודש לפני 94 שנים הצליח מרקוס גארבי, יליד מפרץ סנט אן שבג'מייקה, לרכוש ארבע ספינות אשר ישמשו להגשמת חזונו לתיקון העולם. ארבע ספינות אלו היו לצי הראשון של חברת הספנות הבלאק סטאר ליין (Black Star Line). מטרתן הייתה כפולה. לדאוג לאספקות של מוצרים, מחצבים ולמעשה כל מה שאפשר לאחים אשר באפריקה. והמטרה השנייה והגדולה מכל הגשמת רעיון השיבה לאפריקה של כל השחורים שנתפזרו בעולם בעל כורחם. לרעיון הזה קרא גארבי רפאטריאציה, כלומר ריפאטריאיישן, היינו Repatriation . תורתו של גארבי הייתה מהפכנית בתולדות המאבק השחור לשוויון.
קו הספינות, הבלאק סטאר, פעל בין השנים 1919-1923 והערב נדבר עם חברנו מורנו והיקר לנו פאדא גיל ראסטה על מושבות באפריקה של שחורים שחזרו, על פועלו של גארבי, על בלאק מוזס שכף רגלו מעולם לא דרכה ביבשת אליה נכסף כל ימיו.
כל שחור יזכה בגאולתו וחירותו אם יחזור למולדתו אפריקה, אמר גארבי. הוא נרדף בשל כך, הן על ידי הממסד הלבן והן על ידי מתנגדים קשים מבית שתבעו שוויון ללא שיבה לאפריקה. עניין קשה וסבוך. על כל פנים, גארבי זכה להיות אחד הגיבורים המרכזיים בתנועה לשחרור, לסולידריות ולחירות האדם בעת המודרנית. וכמובן, לנביא התנועה הראסטפרייאנית שקוראת ומייחלת ומחכה לאותן ספינות שעוד יבואו וישיבו אותן לאמא אפריקה כאשר תתחדש פעולת חברת הספנות המהוללה.
___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב3 בספטמבר 2013, לחץ כאן.

__________________________________________________________________

התארח באולפן: גיל ראסטה בונשטיין

  • Fred Locks – Black Star Liner מתוך Never Give Up
  • קטע קריאה מתוך עבודת ה-MA של עירית בק קידר
  • The Pioneers – Marcus Garvey מתוך More Reggae For Lovers
  • The Visionaries – Marcus Garvey מתוך To Have a Home
  • שמיעת קטע של מרקוס גארבי מתוך הקלטה של גארבי מכליאתו הראשונה בכלא אטלנטה, 25 בפברואר 1925.
  • Culture – Black Starliner Must Come מתוך Two Sevens Clash
  • Dennis Alcapone – Repatuation Now מתוך Dread Capone