אפּריל 1865 היה פרק הזמן שזכה לכינוי "החודש שהציל את אמריקה".
151 שנים לפני יום שידור זה דיממה ארצות הברית של אמריקה למוות. ארבע שנים של מלחמת אזרחים מן הגהינום, ולמעלה מ600 אלף הרוגים. בני הארץ כולם. השחיטה הגדולה סימלה את הולדתה של ארצות הברית אחת. מהלכה למעשה. מאיגוד מדינות בעלות חוקה תיאורטית לאחדות לאומית אחת שטבלה בדם בניה ובנותיה.
151 שנים לפני יום שידור נפלה בירת הדרום, בירת הקונפדרציה – היא העיר ריצ'מונד. לוחמי הדרום – 'האפורים' כך כונו על שם מדי צבאם – לחמו ללא מורא ב'כחולים' של לינקולן מן הצפון. שאלת העבדות הייתה משנית באופן יחסי לעומת אידיאל שמירת האיחוד בכל מחיר. רוב רובם של בעלי העבדים בדרום כלל לא לחמו כחיילים פשוטים. הם גוייסו אל 'מערך הסבּרה' כנד היאנקים מן הצפון.
"טוב למות אלף פעם מלחיות תחת שלטון הצפון" כתב אחד מן הגנרלים של הקונפדרציה הדרומית. רבים מאלה שהלכו בשדות הקטל לא פשעו מימיהם אלא שרתו את מטרת האדונים. לא החזיקו עבדים אלא פשוט שנאו את אלה שבאו אל עריהם ואל מחוזות לידתם.
בסופו של דבר הצפון ניצח. וגם העבדים שוחררו.
אפריל 1865, לא רק היה החודש בה נפלה הקונפדרציה תומכת העבדות הבזויה, אלא גם החודש בו הוקם הקו קלוקס קלאן וגם החודש בו נרצח נשיא האימפריה האמריקנית המתכּוננת – אייבּרהם לינקולן.
בשידור זה נעלה זכרונות מן הכתובים ומן הניגונים.
על הקו היה החוקר והחבר פרופ' ארנון גוטפלד. התפּקדוּ!

התמונה שלפניכם צולמה ב1913. חמישים שנים אחרי הטבח הגדול.
שני חיילים שלחמו זה כנגד רעהו בקרב גטיסברג יושבים בשׂיבתם המתקדמת וככל הנראה תוהים מאז על אודות הימים ההם. את מה ואת מי שרתו במלחמה ההיא.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-4 במרץ 2016, לחץ כאן.

______________________________________________________________________

  • The Band – The Night They Drove Old Dixie Down
  • "ידיעות שונות", הכרמל, 10 במרץ 1865.
  • "הליכות עולם" המליץ, 27 באפריל 1865.
  • (Joan Baez – Lincoln Freed Me Today (The Slave
  • ראיון עם פרופסור ארנון גוטפלד.
  • "עניינים מדיניים", עברי אנוכי, 26 במאי 1865.
  • Johnny Cash – God's Gonna Cut You Down