ביום שידור זה חל יום הולדתו של אחד מגדולי שדרני הרדיו בארצנו, מאנשי תרבות הנגד, מטיף ופובליציסט, מתרגם ואוטופיסט, מהפכן וחסיד – אוּרי לוֹטן, עליו השלום. האיש הזה – שהיה התגלמותה של פילוסופיית שנות ה60 בארצנו ומחוצה לה – היה אמור היום לחגוג (או לא לחגוג) את יום הולדתו ה65.
חבר-נפש ומורה בנתיבות הכאוס הקיומי. איש מיוחד.
אורי לוטן אחראי באופן ישיר – בין יתר הדברים – גם לפס-הקול של השידור בשעה הזאת למן יומו הראשון ממש. למרות שאז כבר לא היה בין החיים.
הוא שידר בגל"צ והיה ראש וראשון לשדרני הרוק והמוזיקה הפופולארית בציון. בתכניותיו – שהיו מעל הזמן – יצר אסכּולה רדיופונית חדשה לגמרי, לכל הפחות ברדיו העברי. אורי לוטן הלך לעולמו לפני 11 שנים. הוא היה אז בערך בגילו של גיבורו הגדול והאהוב ג'רי גרסיה זצ"ל. פעם אף זרק איזה משפט באזור יום הולדתו ה53 שהוא כעת בגילו של ג'רי וזה בלתי נתפס מבחינתו – חסיד הגרייטפול דד האדוק. הוא היה גם מחלוצי הישראלים במושבות הודו ועד היום קשה למצוא אנשים כמוהו היכולים לדבר בחיבור הקשרים ובעושר ידיעות מניפתי על איזשהו נושא מן התחומים ההם. תרבות הנגד חטפה מכה קשה בשנה הזעומה 2005 עת הסתלק מן העולם. סִפרו החיים כבצל, שהוא טריפ ספרותי, מתאר את חוויותיו שם. אחר כך גם ידע לבקר ולהעיד על השקרים וסימום-הנפש בצד האפל של עולם הניו אייג' הכיתתי.
תרגומו ל"פחד ותיעוב בלאס וגאס" להאנטר תומפסון הינו מופתי, ואך חבל שאינו נלמד בשיעורי הסִפרות במוסדות המקובלים.
ובכלל, כל הרוצה להקיף את ההתרחשויות המעניינות בתרבות העברית המודרנית לא יכול שלא לכלול את פרקי חייו של אורי לוטן בתוך כך.

איך אמרו המופלאים:
"Such a long long time to be gone
and a short time to be there"

כל עמלי הגורן, הרפתנים, הרוקחות, האיכרות והעמלים בכללותם מתבקשים להאזין לשידור זה. מהדורה נטולת ממחטות אבל לא קלה על הלב.

(הצילום להלן של יורם וידל היקר)

________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-11 באפריל 2016 לחץ כאן.

________________________________________________________________

  • Bob Dylan – Ballad Of A Thin Man מתוך Highway 61 Revisited
  • Grateful Dead – New Speedway Boogie מתוך 1970-05-01
  • The Grateful Dead – He's Gone מתוך 1972-05-04
  • The Grateful Dead – Scarlet Begonias מתוך 1977-03-18