בסופיהם של תהליכים ואירועים שונים ישנן תכונות או בחינות של ההתחלה. משום כך יש ורואים בתקופות-הקץ דווקא את אינסופיותם של דברים וחזרתם הנצחית.
כך היתה מלחמת העולם הראשונה והנוראה. לאחר ארבע שנים של גיהנום ושינוי-ערכין; של פּאר וריקבון; של הימנוני ניצחון ואיבּוּד לדעת, החלו קרבות ורוח לחימה מתחדשת כאילו זה עתה 1914 חזרה בעורמה לשכּון על החיים והמתים. לא נוכל לדמיין את פניהם של חיילים ב1918 הנלחמים באותם המקומות בהם נלחמו חבריהם ב1914. לעיתים אותם חיילים ממש על אותן גבעות מוות. המלחמה העולמית הראשונה החלה בתנועת צבאות גדולים, בהסתערויות כבירות ורק לאחר התקבעות הכוחות הפכה למלחמת אין-תנועה, למלחמת חפירות ושוחות. כך שלוש שנים. אבל אז, באביב של 1918 החליטה גרמניה ליטול את גדול הימוריה עד אז ולצאת למתקפה גדולה ורבת עוצמה בחידוש-כוחות, נשק ושירי-לכת התקפיים.
החלה "מתקפת האביב" או בשמה הגרמני 'הקָייזרשְׁלָאכְט' היינו, 'מַטְבֵּחַ הקייזר'. וכך, באביב 1918 החלה שוב תנועה גדולה וסוערת. לאחר שרוסיה ׁ(שלחמה עם אנגליה וצרפת) יצאה מן המלחמה, עם פּול הצאר ועליית הבולשביקים בסערה (סערה גרמנית במקור) הייתה שוב יד גרמניה על העליונה מבחינת סדר גודל הכוחות בחזית המערבית.
לאחר שלוש שנים, הצרפתים והאנגלים כבר שכחו תזוזה מהי והקיפאון היה חיצוני כפנימי. לודנדורף והינדנבורג הריחו כבר את כניעת אירופה כולה. כארבעה חודשים נמשכה מתקפת האביב. היא החלה כאשר אמריקה עוד מתלבטת אם להצטרף למלחמה העולמית והסתיימה בנוכחותם של מאות אלפי יאנקים בצפון מזרחהּ של צרפת. בתחילת מתקפת האביב התוודה אחד הגנרלים הצרפתים כי המרידות והיאוש והעריקות בצבא הצרפתי היו כשׁער פתוח לקריסתה של צרפת ולכיבוש ב1918 ע"י גרמניה.
אך כמו הנס על נהר המארן ב1914 שהציל את צרפת בראשית המלחמה, כך 'הקרב השני על המארן' בקיץ 1918 שהיה לסופו של ההימור האחרון של גרמניה במלחמה הגדולה ההיא.

התכנסנו באולפן יחד עם חברנו היקר קובי חובּרה וזכרנו את תחילתו של הסוף שהיתה כסופה של הראשית.

כאן בתמונה חייליו של גנרל אנרי גוּרוֹ מכלים כל כוחותיהם ותחמושתם (אגב סידור עמידה מופתי לצילום) בינות חורבות כנסייה סמוך לַמארן, 1918.

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-21 במאי 2017, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

  • Bud White – White Horses מתוך The George Mitchell Collection
  • עדות של חייל גרמני בשם הארטוויג פולמן.
  • קטע קול של פגזים בשדה הקרב, 1918.
  • "ברגע האחרון", העם, 26 בפברואר 1918.
  • קטע מתוך מכתב שכתב החייל הבריטי מרטין קינגסלי במרץ 1918.
  • The Peerless Quartet – I Didnt Raise My Boy To Be a Soldier
  • Two Poor Boys – Two White Horses In a Line מתוך American Primitive Vol. 2
  • Arthur Fields – Hunting The Hun
  • John Lee Hooker – This Land Is Nobody's Land מתוך The Real Folk Blues