לפני מאה וחמישים שנים, כיום הזה, עלה וזרח השמש על חיי רבים. התיקון החמישה עשר לחוקה האמריקנית התקבל ונחקק לדורות. תיקון זה הבטיח – חמש שנים לאחר תום מלחמת האזרחים וביטול העבדות – כי הזכות לבחור לא תימנע בשל הבדלי צבע, גזע ומצב שיעבּוד קודם.
היה זה אחד מתיקוני החוקה שנזכרו כתיקוני תקופת "הבנייה מחדש" של הדרום. כלומר תקופת התערבותו של הממשל הפדרלי בארצות הדרום המורדות ו'חינוכן מחדש' בחזרה לאיחוד. הנשיא דאז היה אויבם המושבע של אוהדי הקונפדרציה וזכויות המדינות – יוליסס ס. גרנט. תקופת השיקום – הרקונסטרוקציה – תימשך עד סוף כהונתו של זה ב1877 אך התיקון ה-15 יתערפל, יתמוסס ויירמס עוד הרבה לפני כן. כבר מרגע הולדתו נרקמו התכניות כיצד לעקוף את הביזיון שיתיר לשחורים להצביע. אולם הבגידה הגדולה לא נחרטה על מצח ראשי מדינות הדרום. הבגידה הגרועה מכל היתה של בית המשפט העליון ושל השלטון הפדרלי בארה"ב שכרתו ברית של הסכמה ושתיקה עם הנעשה תחת אפם. שופטים פרוגרסיביים בוושינגטון משכו ידיהם וקיבלו את רצון המדינות לחוקק לעצמן חוקים המבטלים למעשה את החוקה המהוללה.
"גרוע מן העבדות" קראה כותרת הציור בשבועון הראפּרס באוקטובר 1874 על הגיהנום ההולך ונבנה מחדש. עשר שנים אחרי המלחמה הנוראה, אחרי האמנספציה וחידוש הברית.
האם אכן לחם לינקולן רק עבור האיחוד ללא קשר לשאלת העבדות והחירות? האם שוב מכרו את העבדים לעבדות עבור פיוס מושחת בין בני האדונים? התיקון ה-15 הינו שלב חשוב ומלא הוד במאבק. באותה מידה הינו תזכורת לשדים ונוראות שהסתתרו בצילו ועתידים להפציע.

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-3 לפברואר 2020, לחץ כאן.

________________________________________________________________________

  • ?Sam Cooke & The Soul Stirrers – How Far am I From Canaan
  • Albert Macon – Ain't Gonna Pick No Cotton
  • Willie King & The Liberators – Terrorized
  • Jim Bunkley – Segregation Blues
  • Lead Belly – Jim Crow #2
  • Sister O. M. Terrell – Swing Low Sweet Chariot
  • Bernice Johnson – Been In The Storm So Long מתוך Voices of The Civil Rights Movement
  • Jimmy Collier and The Movement Singers – Will The Circle Be Unbroken מתוך Voices of The Civil Rights Movement