ביום זה לפני 57 שנים בדיוק, על דפי מהדורת יום ראשון של עיתון הניו יורק פּוסט התפרסם מכתב. מכתב ארוך מאוד של אסיר שכתבו בין כתלי תאו בבית הכלא העירוני והבלתי אוהד של העיר בירמינגהאם שבמדינת אלבּמה חסרת החמלה. לאסיר זה בתי הכלא לא היו לזרים. זו היתה הפעם ה13 במספר בה הוא בּילה בתא האסורים. מרטין לותר קינג הצליח במשך מאסרו להבריח על גבי קרעי ניירות ועיתונים את תגובתו הכתובה לבכירי הכנסייה הלבנה שבמדינת אלבּמה. כן, דווקא להם.
כמה ימים לפני כן, כשנעצרו קינג וחבריו, פורסם גילוי דעת מאת "אחיו" הלבנים והנוצרים האדוקים שנחשבו לליברלים בכל הקשור בהשקפותיהם כלפי חוקי הגזע האמריקניים. הם סלדו מן הסגרגציה והאמינו בשיוויון זכויות מתישהו בעתיד הלא ברור. תחת הכותרת "קריאה לאחדות", כאשר רוממוּת החירות בגרונם, ביקשו מן הציבור האפרו-אמריקני להתרחק ממעשיו ומחאותיו של הכומר הצעיר. הוא "קיצוני", כתבוּ, "הוא מטיף לשנאה ואלימות", "הוא מסית שבא מן החוץ", הוא אינו משלנו. ודאי, הוסיפו, כי יש לבטל את ההפרדה הגזעית אבל חברים, לא כּעת. חכּו נא! עוד לא הגיעה שעתכם…
קינג חיבר בזמן מאסרו יצירה ספרותית חדה מאין כמוה ובו בזמן מרגשת בקריאתה הסולידארית הכללית. הוא מביא סימוכין ודוגמאות מן ההיסטוריה האנושית לביסוסה של תורת אי-האלימות בה אחז, לצד התנגדותו המתמדת ל"כל חוק המשפיל את האדם" ולהפרתו בגלוי.
עיקרו של המכתב היתה ההפרדה שערך קינג בין "לבנים מתונים" לבין שאר הלבנים הגזענים והגלויים שבדרום. אנשי הקו קלוקס קלאן הפחידוהו פחות מאלה שהתנגדו בכל מאודם להפרדה הגזעית אך בה בעת הטיפו לסֵדר ולשקט ציבורי ולהפנמה ש"כל דבר בעיתו". מבטים כבויים הופנו ארצה מבושה לצד מתכנני הנקמה.
קינג שרד את מעצרו. אף נרשמו כמה הישגים למערכה בבירמינגהאם. חודש אחר כך צעד בראש 125 אלף איש בדטרויט מישיגן.
באוגוסט הגיעה כמות כפולה של אנשים לוושינגטון כדי לשמוע על חלומו של קינג. בספטמבר כבר פוצצו את הכנסייה הבפטיסטית השחורה ברחוב 16 בבירמינגהאם על מתפלליה וארבעה ילדים נרצחו.
ועדיין בעיני "המתונים" – עוד לא כשרה השעה.


להאזנה לתכנית ששודרה לראשונה ב-19 למאי 2020, לחץ כאן


  • Brother Will Hairston – The Alabama Bus
  • Willie Hill – Good Old Birmingham 
  • Louisiana Red – Alabama Train 
  • Bud White – White Horses 
  • J.B. Lenoir – Alabama March 
  •  John Lee Hooker – Birmingham Blues 
  • Bukka White – Alabama Blues
  • Alex Harvey & The Sensational Alex Harvey Band – Hello L.A. Bye Bye Birmingham