לא נסטה מן הדרך ונזכיר היום ומחר את חייו ומורשתו של מג'יק סאם. מן היום בו נולד ועד לנשימתו האחרונה בעודו באיבּו – כל ימיו מאבק.

מי שייסד, יחד עם חברים נוספים, זרם פורץ דרך וחדשני בגֶטוֹ השחור של שיקגו, בלב שכונת עוני בין ביניינים מתפוררים ונזנחים, שם נשמעה הזעקה שתזכה להיות ל'צליל של האזור המערבי' The West Side Sound. כמעין מרד של חבורת משוררים צעירים היוצאים מן הגבולות שסימנו הדורות הקודמים באסכולת הבלוז של שיקגו.

שיקגו, כידוע, היתה מקום מפלטם של מהגרים אפרו-אמריקנים רבים שברחו מאימת הסגרגציה וקשיי החיים בדרום. אולם הוֶוסט סייד בשיקגו לא היה "מקום עדין", כפי שנכתב אז, "והגילויים האחרונים כי כמה וכמה שוטרים היו חברים בקו קלוקס קלאן אינם הפתעה לכל אלו שבאו זה מקרוב ממיסיסיפּי".

מג'יק סאם נולד בחווה קטנה במרכז מיסיסיפי ב1937. ידע היטב את עבודת האדמה ועמל היום יום. כשהיה בן 13 היגרה משפחתו צפונה. למצוא עתיד טוב יותר. ועתה נדמיין כל אלה שברחו הרחק מפושעי הקו קלוקס קלאן בדרום, רק כדי להגיע צפונה ולגלות כי גם שם עוטים השוטרים בלילות גלימות לבנות. בחינת וסמכוּ ידיהם על הקיר ונשכם הנחש. ישועה – אַיִן. אחת הדרכים לצאת מן הגורל האלים ומתהום התחתיות שהיו לנחלת רבים בשכונה זו, היתה לנגן.

כך עשה מג'יק סאם והספיק להניח כמה וכמה אוצרות וסודות. בצער הלב הלך לעולמו בחטף ב1969 בגיל 32 כאשר הוא אך התחילת דרכו.


להאזנה לתוכנית ששודרה ב-13 בפברואר 2023 לחצו כאן


Love Me with a Feeling [Alt.]

Magic Rocker [The Cobra and Chief Recordings]

Mr. Charlie [The Cobra and Chief Recordings]

My Love Is Your Love [The Cobra and Chief Recordings]

I Feel So Good

Trying To Make It

All Your Love

Lookin' Good 

Sweet Home Chicago [West Side Soul]

Every Night and Every Day [West Side Soul]

She Belongs To Me [The Cobra and Chief Recordings]

My Love Will Never Die [West Side Soul]