שלום לפועלות! ישועות לעמלים!

הפעם הקדשנו אנו השידור למהפכן הנועז יליד בוואריה, יוהאן יוזף מוֹסט. מהפכן ואנרכיסט עיקש שהחל דרכו כסוציאליסט אדוק אשר התייאש מן הפעולה המפלגתית ומן התיקון שיבוא בעזרת רצונו של העם שאינו בא.
מוסט, שנאסר לא פעם בשל דעותיו הרדיקליות, גורש מגרמניה ב1879, עבר ללונדון ושם עיצב את דעותיו כאנרכיסט נטול פשרות. בסופו של דבר, שלוש שנים אחר-כך, היגר לארה"ב ושם חידש את עיתונו "החירות" ובו ביקר את החשיבות המופרזת שייחסו סוציאליסטים אחרים לעבודה הפרלאמנטרית. מכאן משתנות העדויות:
יש שראו בו אחד מאבות האנרכיזם הנשען על הטרור. מה שנקרא אז "פרופגנדה על פי המעשה". נאומיו חוצבי הלהבות השפיעו, בין היתר, על צמד האנרכיסטים היהודים אלכסנדר בּרקמן ואמה גולדמן. לאחר שניסו השניים לחסל את מנהל המפעל של איל-ההון קארנגי בהומסטד, התנער מוסט מן המעשה ונתפס ככזה אשר בסופו של דבר "התנגד למגמות הטרוריסטיות בתנועות האנרכיסטיות וביסודו היה מתון".
טוב, מתון הוא לא היה. לפחות לא בתחילת הדרך. בעיקר ומאחר שהוא זה שהוציא לאור את המדריך להכנת דינמיט וחומרי נפץ תחת השם "מדע הלוחמה המהפכני"Revolutionäre)   Kriegswissenschaft). אין תימה על כן שבזמנו זכה לכינוי 'דינאמוסט'. לדינאמיט קרא "תרופה". גולדמן שהותקפה על ידו לא אחת, הגיעה לאחד הכינוסים בהם נאם מוסט ובידהּ שוט. היא דרשה ממנו שיסביר את גישתו ויסביר סיבת התקפותיו. לאחר שלא נענתה הצליפה באנרכיסט הותיק, שברה את השוט על ברכיה ועזבה המקום.
אחח אלו ימים היו פעם..
בכל אופן, גם בארה"ב נאסר פעמים מספר וכיוון שלא השיג השפעה משמעותית בין חברי איגודי העובדים, נשכח מלב.
ב1906 הלך לעולמו בגיל 60 בעיר סינסנטי.
אירחנו באולפן את חברנו ד"ר דוד סורוצקין לשיחה על חייו של יוהאן מוסט, על "הטרור האישי" והמגמות השונות בתנוות האנרכיסטיות של ראשית הימים.
היה בומבה!

___________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב20 בנובמבר 2016, לחץ כאן.

___________________________________________________________________

התארח באולפן: ד"ר דוד סורוצקין.

  • Meet Me Down In Froggy Bottom – Fred McDowell
  • Drifting From Door To Door – John Lee Hooker
  • "לזכר אלכסנדר ברקמן", דבר, 27 בספטמבר 1936.
  •  Keep Your Lamp Trimmed And Burning – Mississippi Fred McDowell