הלילה 50 שנים בדיוק ליום ארבּעה במאי 1970. גם אז נפל יום זה על שני בשבוע. היה הוא היום בו מלחמת וייטנאם הגיעה לארצות הברית. באיבּה של המלחמה ולאחר בחירתו לנשיאות של ריצ'רד ניקסון שהבטיח במסע הבחירות שלו כי ישים סוף למלחמה ויחזיר את החיילים הביתה התבדו כל מי שעוד חשבו כי מידה של אמת בפיו. בסוף אפריל הודיע ניקסון במפתיע כי בקרוב יישלחו עוד כ30 אלף חיילים נוספים לפתוח חזית חדשה בקמבודיה ולהגן על תהליך ה"וייטנאמיזציה" בו יקחו על עצמם הכוחות הדרום וייטנאמים את עיקר הפעילות ויאפשרו לאמריקנים להיכנע מבלי להכריז על כך. היה ברור לניקסון ולקיסינג'ר שהעניין גמור. אבל כמו כל נשיא שהתעסק לפני כן במלחמה הזו גם ניקסון הכריז כי הוא שיביא לסיומה אך למעשה הרחיב אותה מעבר לכל דמיון. הרוחות הלוהטות גם כך הוסיפו ללהוט ובראשית מאי החלו הסטודנטים להפגין בקמפוסים רבים. אחד מהם היה באוניברסיטה של קֶנט שבמדינת אוהיו. שם התבצרו סטודנטים שקראו לשים קץ להתעללויות השלטון.
המשמר הלאומי נשלח. כאלף חיילים. מסיכות גז. רובים טעונים. גז מדמיע. קריאות להתפזר ואז יריות. מניין המתים היה ארבּעה. שתי סטודנטיות ושני סטודנטים. שניים מהם רק עברו בדרכם לשיעור בכיתה אחרת.
"הטבח באוניברסיטת קנט סטייט" הותיר חותמו על תנועת ההתנגדות למלחמה ונרשם בזכרונות, בסִפרות ובשירה לדיראון עולם. היו כמובן מי שראו בכך חיזוק לדעותיהם ואף יצאו בקריאות שמחה על חיסולם של הבוגדים הקומוניסטים בני ה19 וה20. הופצו אף שמועות כי מי מבין הסטודנטים תכנן להרעיל את מקורות המים של קנט בLSD. ומי בכלל יזכור את הארבעה האלה לעומת ארבעים אלף החיילים האמריקנים שכבר נהרגו עד אז בוויטנאם במלחמתם הקדושה נגד הקומוניזם?
מעל הכל היה ברור כי הסיקסטיז ורוחם אינם עוד, ובציניות ועורמה תמשיך הנוכחות האמריקנית בוייטנאם עוד חמש שנים ועוד כמעט 20 אלף חיילים אמריקנים יהרגו לפני שיקום נשיא אמריקני אחד, ויודה שזה נגמר.

________________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה לראשונה ב-4 למאי 2020, לחץ כאן.

________________________________________________________________________

  • Crosby, Stills, Nash and Young – Ohio 
  • The Combinations – Hey! Uncle Sam 
  • The Animals – We Gotta Get Out of This Place  
  • Nina Simone – Backlash Blues 
  • Barbara Dane – The Kent State Massacre 
  • Tim Hardin – Simple Song of Freedom 
  • The Beach Boys – Student Demonstration Time
  • John Lee Hooker – I Don't Wanna Go To Vietnam