והנה שוב בּמעגל הזמנים מגיע יום תִשעה-עשר בחודש יוני. בּאנגלית 19 נהגֶה – נָיינְטִינתְ', ומכאן שמו המקוצר בעגה המדובּרת – ג'וּנטִינְת'.
מאז 1865, בו צויין לראשונה, מסמל יום זה שני דברים אשר לכאורה סותרים זה את רעהו: ניצחון ומאבק. ניצחון – על שום שב19 ביוני 1865 הגיעה בשורת שחרור העבדים בארה"ב של אמריקה אל אחרוני העבדים בחוות שטרם שמעו כי ע"פ חוק הם למעשה משוחררים; מאבק – כיוון ששחרור העבדים בושש מלבוא והתעכב בעוד כמאה שנים.
נזכיר לכלל וליחיד כי ביטול העבדות הוכרז ע"י הנשיא לינקולן שנתיים וחצי קודם לכן וכי התיקון ה13 לחוקה שקבע כי לא תהא עוד עבדות בתחומי ארה"ב נכנס לתוקפו כבר בראשית 1865. באפריל אותה שנה נפלה הקונפדרציה ונתחמה הכניעה. אולם טקסס – מדינת הכוכב הבודד – לא נתנה לאירועים ההיסטוריים להפריע לאותה מסורת מעוותת בת מאות שנים. מה עוד שבטקסס נערכו הקרבות האחרונים של המלחמה והדם המשיך ונשפך חודשיים ימים לאחר כניעתו של גנרל רובּרט אִי לִי בדרום ורצח הנשיא לינקולן בצפון.
כך קרה כי העבדים בטקסס היו האחרונים לשמוע כי הם חופשיים ושווים.
ביום 19 ביוני 1865, לאחר שנכנס בשערי העיר הטקסנית גאלבסטון, כּינס גנרל האיחוּד גורדון ג'ריינג'ר את תושבי העיר והכריז באוזנייהם:
"בזאת הריני להודיע לתושבי טקסס כי בהתאם להצהרת הממשלה של ארה"ב של אמריקה, כּל העבדים חופשיים המָה. דבר זה כולל שוויון מוחלט בזכויותיהם ובזכויות הקניין של אדונים ועבדים לשעבר, וכי היחס המתקיים בינהם כרגע הוא כשל עובד ומעביד".
משתוממים הטקסנים ואוגרים זעמם. לעומתם בני גאלבסטון שחורי-העור יצאו במחולות וחגגו את "יום אמנספציה" או "יום החירות" הוא ה"ג'וּנטִינת'. ומכּיוון שהכל הולך על פי החִיתוּם הרי שיום זה – דווקא המאוחר שבין התאריכים המציינים את ביטול העבדות – הפך להיות העיקרי מבחינת חגיגית. אמנם יחלפו רק שנים ספורות וכבר יִמצאוּ בני מדינות הדרום דרכים מתוחכמות וחשוכות כדי להמשיך ולהפריד ולשעבד את ה"עבדים לשעבר". לעבדות יקראו בשם אחר.
ואף על פי כן מאז אותו יום – לפני 153 שנים בדיוק – ציינו החברים והחברות את יום שחרורם, שנה בשנה, כאז כן עתה.
______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-19 ביוני 2018, לחץ כאן.
______________________________________________________________________

  • The George Mitchell Collection מתוך Robert Johnson – Precious Lord
  • קטע קריאה מתוך "נשמתם של השחורים" מאת: ויליאם אדוארד בורגהרד דו בויז, 2009, הוצאת נהר ספרים, תרגום: רעיה ג'קסון.
  • Blind Boys of Alabama  – Marching Up To Zion
  • [Fountain Hughes – "Youre Not a Thing but a Dog" [Baltimore, Maryland, June 11, 1949
  • You're Gonna Need That Pure Religion מתוך Reverend Pearly Brown – What a Morning
  • Winston & Roy & Count Ossie – Babylon Gone
  • Barbara Dane & The Chambers Brothers – Freedom Is a Constant Struggle
  • Fisk Jubilee Singers – River of Jordan
  • (John Lee Hooker – Don't Turn Me From Your Door (I'm a Pilgrim
  • Blind Willie's Hymns מתוך K. M. Williams – Wade In The Water