"תסתכּל טוב בשעון.. הלהקה שלך מאחרת!".
יוני 1971 בקולוסיאום של אוקלנד קליפורניה עומד פליט גרמני יהודי ממוצא רוסי בן 40 וזועף על אחד ממנהלי להקת הבּיץ' בּויז. על צווארו שרשת "חי" כיאה למעמד.
זהו בּיל גרָאהם. האמרגן הגדול של המוזיקה האמריקנית מאמצע שנות ה60 ועד מותו. הוא נולד ב1931 בשם ווֹלודיה ווּלפגאנג גרָאז'ונְקה. בן להורים שברחו מרוסיה ונחתו בגרמניה ערב עליית הנאצים. ב1938 ברח לצרפת ועם כיבושה הוברח בדרך רבת תחנות עד שהגיע ב1941 לשערי אמריקה. הוא היה אז בן 11. אמו נספתה באוושויץ. וולפגאנג לא ידע מילה אנגלית ובבית הספר זכה במנות אגרופים ובקריאות גנאי "נאצי" בשל מבטאו הגרמני. מול הראי ישב יום יום ומחק את כל טביעות וזכרונות שנות ילדותו וברא עצמו מחדש. וולפגאנג גראז'ונקה הפך לבּיל גראהם. לימים יספר כי אין הוא זוכר דבר שאירע לו עד גיל 9.
האיש הזה יצמח להיות המנהל של כמה מן המוסדות המוזיקליים המרכזיים שהיוו את מוקדי המהפכה של שנות ה60 ואילך. הפִילמוֹר אִיסט בניו יורק, הפִילמוֹר וֶוסט והוִוינטֶרלנד בסן פרנסיסקו. ביל גראהם חרץ גורלותיהם של צעירים וצעירות רבים שביקשו להיות שותפים לפס הקול של התקופה הכבּירה ההיא. "מכיוון שאינני מוזיקאי אז מצאתי את הדבר השני הטוב ביותר לעשות בחיים" כך דרש, ואכן רבים כל כך חייבים רבות כל כך ליחיד כל כך. ג'ימי הנדריקס, הגרייטפול דד (החברים החשיבו אותו לחבר הלהקה), דילן, הבאנד, ג'ניס ג'ופלין, אוטיס רדינג, צ'אק בּרי, קרידנס קלירווֹטר, ג'פרסון ארפּליין, קאנד הִיט, קאנטרי ג'ו ועוד הרשימה ארוכּה אין לה קץ. חקירת ימיו של ביל גראהם היא חקירת ההתפתחות המוזיקלית החשובה ביותר במאה ה20.
לזכרו ולכבודו של האיש.
לאולפן הגיע אדוק וחסיד שכיתת רגליו בצעירותו לכל אותן הופעות שמאחוריהן עמד ביל גראהם – האח גיל ראס.

______________________________________________________________________

להאזנה לתכנית ששודרה ב-11 בדצמבר 2018, לחץ כאן.

______________________________________________________________________

  • Quicksilver Messenger Service – Mojo מתוך Fillmore – The Last Days: June 29 – July 4, 1971
  • Creedence Clearwater Revival – Suzie Q מתוך Fillmore West 3-14-1969
  • Jimi Hendrix & The Band of Gypsys – Hear My Train A-Comin' מתוך 2 Nights At The Fillmore East: 31-12-1969 –